Στο Ειδικό Σχολείο του Περάματος, η εκπαίδευση στο μεγαλύτερο μέρος της είναι παιχνίδι. Οι ντουλάπες και τα ράφια των τάξεων είναι γεμάτα από εκπαιδευτικό υλικό, το οποίο δυστυχώς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση. Σκεφτήκαμε όμως ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το διαδίκτυο για να φτιάξουμε εκπαιδευτικά παιχνίδια.

Τα παζλ αποτελούν εξαιρετικά εκπαιδευτικά παιχνίδια από το 1767 έως σήμερα. Στις μέρες μας, τα παιδικά παζλ έχουν μετατραπεί σε ευχάριστα μαθήματα, με τη χρήση διαφόρων θεμάτων, όπως χάρτες γεωγραφίας, θέματα μυθολογίας, φυτά, ζώα, παιδικά παραμύθια κ.ά. .Φτιάχνοντας παζλ μαθαίνουμε αλλά και διασκεδάζουμε.

Καιρός λοιπόν για παζλ. Και καθότι βρισκόμαστε μια εβδομάδα πριν το Πάσχα, η θεματική που επιλέξαμε είναι εικόνες από τη Μεγάλη Εβδομάδα. Τα παζλ τα φτιάξαμε χρησιμοποιώντας την ιστοσελίδα https://www.jigsawplanet.com.

Μέσω μιας πλατφόρμας επικοινωνίας (εμείς χρησιμοποιήσαμε Zoom γιατί διαθέτουμε windows 7), δείξαμε τις εικόνες στους μαθητές αναφέροντάς τους, με πολύ απλά λόγια, τα γεγονότα που τιμά η Εκκλησία μας τις μέρες της Μεγάλης Εβδομάδας.  Κάθε φορά επιλέγαμε μόνο μια θεματική δηλ. κάθε μάθημα αφορούσε ένα γεγονός . Για την κάθε θεματική (Βαϊφόρο, Μυστικό Δείπνο, Προσευχή στον Κήπο της Γεθσημανής, Σταύρωση, Ανάσταση) δείξαμε 2-3 εικόνες. Έπειτα τους προτρέψαμε να διαλέξουν την εικόνα που τους αρέσει περισσότερο και λαμβάνοντας υπόψη τις δυνατότητές τους, τη μετατρέψαμε σε παζλ ανάλογων κομματιών. Το πρόγραμμα μας επιτρέπει να επιλέξουμε από πολύ εύκολο μέχρι πολύ δύσκολο.

Επίσης μπορούμε να επιλέξουμε τον αριθμό των κομματιών: επιλέγουμε το σύνδεσμο της εικόνας, πηγαίνουμε στο περιβάλλον του προγράμματος και πάνω δεξιά επιλέγουμε Play as

Η Βαϊφόρος με 12 κομμάτια
preview12piece
Η Βαϊφόρος-βυζαντινή απόδοση με 6 κομμάτια
preview6piece
Ο Μυστικός Δείπνος του Leonardo da Vinci με 8 κομμάτια
preview8piece
Ο Μυστικός Δείπνος του Leonardo da Vinci, με πιο ζωηρά χρώματα (6 κομμάτια)
preview6piece
Ο Μυστικός Δείπνος-σε βυζαντινή εικονογραφία με 8 κομμάτια
preview8piece
Ο Ιησούς προσεύχεται στον κήπο της Γεθσημανής (16 κομμάτια)
preview16piece
 Η Σταύρωση (35 κομμάτια)

preview35piece

Ο Χριστός με ακάνθινο στεφάνι (35 κομμάτια)
preview32piece
Ανάσταση (24 κομμάτια)
preview24piece

Καλή διασκέδαση και καλή επιτυχία!!!