Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016: οι μαθητές μας πανηγυρίζουν.

Όλη μέρα σήμερα παίζουμε γυμναζόμενοι και γυμναζόμαστε παίζοντας.

Φέτος συνεργαστήκαμε με τους μαθητές του 1ου Δ.Σ. Περάματος. Το 1ο διδακτικό δίωρο, οι μαθητές της Μέσης και Κατώτερης βαθμίδας συμμετείχαν σε παιχνίδια που οργάνωσε ο κ. Μπέλλος Αναστάσιοςο γυμναστής του 1ου  Δ.Σ. Περάματος, με τους μαθητές της Α΄και Β΄τάξης του σχολείου του.

DSC03861b DSC03863a DSC03864a

DSC03865a DSC03866a

Το 2ο διδακτικό δίωρο, οι μαθητές της Ανώτερης βαθμίδας συμμετείχαν σε αθλοπαιδιές και παιχνίδια που οργάνωσε ο γυμναστής, με τους μαθητές της Γ΄και Δ΄τάξης του σχολείου του.

Παίξανε "Μήλα", "Το Μαντήλι", Καλάθι" και με τη βοήθεια ζωγραφισμένων σχεδίων στο δάπεδο της αυλής "Παιχνιδογράμματα" και "Τρίλιζα".

DSC03867a  DSC03868a

DSC03871a DSC03872a

DSC03874a DSC03875a DSC03878a

Στόχος μας να απολαύσουμε το παιχνίδι, να διασκεδάσουμε χωρίς το άγχος αν θα κερδίσουμε ή θα χάσουμε.

Οι φωνές των παιδιών δυνατές, ζωηρές και χαρούμενες: "1-2-3 κόκκινο φως", "1-2-3 stop" και τα συνθήματα διαδέχονταν το ένα το άλλο ανάλογα με το παιχνίδι που έπαιζαν.

Για τους μαθητές του ειδικού σχολέιου ήταν μέρα ΨΥΧΟΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.  Οι μαθητές μας, μέσα από παιχνίδια, δούλεψαν τη γενική και λεπτή κινητικότητα (εκτέλεση λεπτών και αδρών κινήσεων, συντονισμός κινήσεων), τον προσανατολισμό στο χώρο, την έννοια του χρόνου και του ρυθμού, την πλευρίωση, τη σωματογνωσία. Ταυτόχρονα όμως με την ψυχοκινητικότητα, δούλεψαν δεξιότητες μαθησιακής ετοιμότητας (αντίληψη και εκτέλεση εντολών, κινητική ετοιμότητα, αντανακλαστικά, παρατηρητικότητα, προσοχή) και συναισθηματικής οργάνωσης (να συνεργάζονται με το προσωπικό και τους συμμαθητές τους αλλά και με μαθητές του γενικού σχολείου)

Ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία για άνοιγμα του σχολείου μας στο γενικό σχολείο και για αλληλοαποδοχή και συνεργασία

Ευχαριστούμε τον κ. Μπέλλο Αναστάσιο και τους μαθητές του 1ου Δ.Σ. Περάματος για την ευκαιρία που μας έδωσαν.