Φτάσαμε στον Ιούνιο, χωρίς να το καταλάβουμε... Καιρός να αποχαιρετιστούμε για καλοκαίρι...Κάποιοι θα ανοίξουν φτερά για άλλα σχολεία, ανώτερα... Με κάποιους άλλους, πιο μικρούς θα τα ξαναπούμε το Σεπτέμβρη. Όλοι όμως θα μας λείψουν έστω και για λίγο. Σας περιμένουμε στην αποχαιρετιστήρια γιορτή μας...

Η γιορτή λήξης του σχολικού έτους πραγματοποιήθηκε με πολλή επιτυχία. Ευχαριστούμε όλους όσοι μας τίμησαν με την παρουσία τους και το θερμό τους χειροκρότημα. Η φετινή χρονιά, μολονότι δύσκολη λόγω των περιοριστικών μέτρων για τον κορωνοϊό, ήταν μια χρονιά με πολλές όμορφες στιγμές που τις ξαναθυμηθήκαμε μέσα από βίντεο και power point.
Αποχαιρετήσαμε τους αποφοίτους Ανδρέα και Στέλιο με ιδιαίτερη συγκίνηση.
Χορέψαμε και τραγουδήσαμε θαλασσινά τραγούδια και με το θεατρικό μας περάσαμε το μήνυμα για την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος.
Συγχαρητήρια στους μαθητές και το προσωπικό που δούλεψαν με κέφι και ενθουσιασμό όλη τη χρονιά.

02a03a04a05a07aDSC00674a

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Στην Αγέλαστη Πολιτεία οι αγέλαστοι άνθρωποι έγιναν γελαστοί αλλά πολύ γελαστοί και ομιλητικοί αλλά πολύ ομιλητικοί! Το πνεύμα της αγάπης έκανε το θαύμα του! Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας έγινε αφορμή να περάσουμε πολύ όμορφα. Τα βίντεο που ακολουθούν μπορούν να δώσουν μια μικρή ιδέα. Συγχαρητήρια στους μαθητές μας και στο προσωπικό! Δεν είχαν θεατές αλλά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.

Και του χρόνου με την αίθουσα γεμάτη κόσμο. Καλά Χριστούγεννα!!!

Έφθασε ο καιρός να αποχαιρετιστούμε για καλοκαίρι...Κάποιοι θα αποφοιτήσουν. Με τους περισσότερους θα τα ξαναπούμε το Σεπτέμβρη. Όλοι όμως θα μας λείψουν έστω και για λίγο. Την Παρασκευή 18 Ιουνίου, στις 6μ.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δ.Σ. Περάματος, θα αποχαιρετήσουμε όσους αποφοιτούν, θα θυμηθούμε στιγμές της φετινής σχολικής χρονιάς, θα τραγουδήσουμε και θα χορέψουμε.

Φτάσαμε στο Δεκέμβριο, χωρίς να το καταλάβουμε... και οι μαθητές μας ετοιμάζονται για τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή τους, μια γιορτή διαφορετική σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, περισσότερο οικογενειακή. Κάθε οργανωμένη γιορτή στο χώρο του σχολείου, και ιδιαίτερα του ειδικού, απαιτεί δουλειά και κόπο αλλά κρύβει και εξαιρετικές στιγμές που μας φέρνουν πιο κοντά. Προσπαθούμε να δημιουργούμε στα παιδιά μας όμορφες αναμνήσεις, γιατί σε τελική ανάλυση η ζωή δεν είναι παρά αναμνήσεις. Κάθε στιγμή του παρόντος γίνεται ανάμνηση. Φέτος διαλέξαμε το έργο "Αγέλαστη Πολιτεία" με την ευχή σύντομα να τη δούμε να χαμογελάει και να βρίσκει τους καθημερινούς της ρυθμούς.

Κοινοποιούμε το βιντεάκι της γιορτή μας, που φέτος δεν είναι πρόσκληση αλλά μοίρασμα χαράς.

Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου και ώρα 10π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δ.Σ. Περάματος (είσοδος από Θράκης 1).