Φτάσαμε στο Δεκέμβριο, χωρίς να το καταλάβουμε... και οι μαθητές μας ετοιμάζονται για τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή τους, μια γιορτή διαφορετική σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, περισσότερο οικογενειακή. Κάθε οργανωμένη γιορτή στο χώρο του σχολείου, και ιδιαίτερα του ειδικού, απαιτεί δουλειά και κόπο αλλά κρύβει και εξαιρετικές στιγμές που μας φέρνουν πιο κοντά. Προσπαθούμε να δημιουργούμε στα παιδιά μας όμορφες αναμνήσεις, γιατί σε τελική ανάλυση η ζωή δεν είναι παρά αναμνήσεις. Κάθε στιγμή του παρόντος γίνεται ανάμνηση. Φέτος διαλέξαμε το έργο "Αγέλαστη Πολιτεία" με την ευχή σύντομα να τη δούμε να χαμογελάει και να βρίσκει τους καθημερινούς της ρυθμούς.

Κοινοποιούμε το βιντεάκι της γιορτή μας, που φέτος δεν είναι πρόσκληση αλλά μοίρασμα χαράς.

Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου και ώρα 10π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δ.Σ. Περάματος (είσοδος από Θράκης 1).