Λογισμικά, Παιχνίδια, Βίντεο για μαθητές με ή χωρίς ειδικές ανάγκες

DIADRASTIKA

DIADRASTIKA2

Sebran (software)

Μια πολύ ωραία εφαρμογή για μκρές τάξεις (Α΄και Β΄) και για την ειδική αγωγή.

Άβακας με Εκατοντάδες, Δεκάδες, Μονάδες

Μαθαίνω βλέποντας  ένα βίντεο:

BINTEO

Στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα θα βρείτε βίντεο σχετικά με τη διδασκαλία των μαθηματικών και της γλώσσας, για τις πρώτες τάξεις του δημοτικού.

π.χ.

jigsawplanet

Mπορούμε να δώσουμε στα παιδιά, στα πλαίσια άσκησης συναρμολόγησης, ένα παιχνίδι puzzle με ένα σχέδιο που έχουν ζωγραφίσει τα ίδια ή ένα πίνακα ζωγραφικής που θέλουμε να παρατηρήσουν προσεκτικά ή μια εικόνα σχετική με το μαθησιακό αντικείμενο που διδάξαμε (στον υπολογιστή). Τα παιδιά το διασκεδάζουν. Αν έχουμε  ένα διαδραστικό πίνακα, προσελκύουμε αρκετά περισσότερο την προσοχή των μαθητών. Ο διαδραστικός πίνακας είναι πάντα πιο ελκυστικός στην παρουσίαση τέτοιων παιχνιδιών.

Δημιουργήστε το δικό σας

Και ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρίσκεις πολλα ακόμα... Όρεξη να έχει κανείς να ανανεώνει το εκπαιδευτικό του ρεπερτόριο...

Υποκατηγορίες