"Κάθε συμμετοχή σημαίνει τη γέννηση μιας ανάμνησης" Σαλβαδόρ Νταλί.

Ένας από τους στόχους μας, ως σχολείο, είναι η συμμετοχή σε όσο το δυνατόν περισσότερες εκδηλώσεις και δραστηριότητες, ώστε οι μαθητές μας να έχουν εμπειρίες και αναμνήσεις. Όταν ο κ. Ιωάννης Μοσχόβας ήρθε στο σχολείο μας πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων και μας πρότεινε να κάνει μαθήματα Καράτε στους μαθητές μας αφιλοκερδώς, κατενθουσιαστήκαμε. Ενημερώσαμε γονείς, πήραμε Υ.Δ.,  ορίσαμε τη μέρα και την ώρα και μετά τα Χριστούγεννα ξεκίνησε το πρόγραμμα.

1652251472764a1652251472802a1652251472841a1652251472878a

Συνεπέστατος πάντα, δεν ακυρώθηκε ποτέ μάθημα από κείνον. Το πρόγραμμα που έκανε με τους μαθητές σύντομα διαπιστώσαμε ότι συνέβαλε στην αυτορρύθμιση και την πειθαρχία μαθητών με προβλήματα ΔΕΠΥ, παρορμητικότητας, προκλητικής -εναντιωματικής συμπεριφοράς. Η συνεργασία ήταν εξαιρετική. Αρχές Απριλίου μας ανακοίνωσε ότι θα ήθελε οι μαθητές μας να συμμετέχουν σε μια εκδήλωση που θα γινόταν στις 8 Μαΐου 2022 στο κλειστό στάδιο Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ.    Πρόσφερε δωρεάν σε κάθε μαθητή που συμμετείχε τη στολή καράτε, το σήμα Karate-Do Shitokai και κάρτα εισόδου.

Κυριακή 8 Μαΐου 2022. Τη μέρα αυτή ήρθαν στο στάδιο μόνο 3 από τους 7 μαθητές που είχαν παρακολουθήσει το πρόγραμμα. Κάποιοι γονείς δικαιολόγησαν την απουσία ... Το θέμα είναι ότι οι μαθητές έχασαν την ευκαιρία για μια τόση ξεχωριστή εμπειρία. Αρχικά παρακολουθήσαμε επίδειξη ΚΑΡΑΤΕ ΝΤΟ ΣΙΤΟΚΑΪ από μαθητές τυπικής ανάπτυξης, μικρούς και μεγάλους. Εντυπωσιαστήκαμε από το συντονισμό και την πειθαρχία τους. Ακόμα και οι μαθητές των ειδικών σχολείων παρακολουθούσαν ακούραστοι.

8 05 18 05 2

Στη συνέχεια ακολούθησε επίδειξη από τους μαθητές των ειδικών δημοτικών σχολείων Κερατσινίου και ΠεράματοςΤο χειροκρότημα του κόσμου ενθάρρυνε τα παιδιά και έδειξαν τον καλύτερό τους εαυτό. Ο κόσμος συγκινήθηκε. Ένας δάσκαλος του καράτε έβγαλε το μπουφάν του με το σήμα του Karate-Do Shitokai και το πρόσφερε στο μαθητή μας Λάζαρο. Δε ξεχνιούνται τέτοιες στιγμές...

THEOLOGOS6aTHEOLOGOS7aTHEOLOGOS1aTHEOLOGOS2a

Ένα σύντομο βίντεο από την παρουσίαση των μαθητών μας

Ακολούθησε η απονομή των μεταλλίων σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.

THEOLOGOS5a8 05 4a

8 05 5aDSC00902a

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν! Συγχαρητήρια στο δάσκαλο κ. Μοσχόβα για το έργο του! Συγχαρητήρια και ένα μεγάλο "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" σε όλους όσοι βοήθησαν στη διοργάνωση αυτής της εκδήλωσης. Ελπίζουμε να μας δίνονται συχνά οι ευκαιρίες να συμμετέχουμε σε τέτοιες εκδηλώσεις.