Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2021: Γιορτάζουμε και φέτος την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, για όγδοοη συνεχόμενη χρονιά. Λόγω κορωνοϊού θα αθληθούμε και φέτος μόνοι μαςΜε σύνθημα «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά», σκεφτήκαμε δραστηριότητες που αρέσουν στα παιδιά και μας γυρίζουν αρκετά χρόνια πίσω.  Αυγά, κουτάλια, τσουβάλια, κώνοι, στεφάνια, ράβδοι... Ο καιρός καλοκαιρινός, μας επιτρέπει να απολαύσουμε το φθινόπωρο έξω από το σχολείο, στο στίβο που είναι απέναντι από το σχολείο μας.

01110313041805070608091014121516171920

Αφού απολαύσαμε αρκετά τον ήλιο, συνεχίσαμε τις δραστηριότητες στο γυμναστήριο του σχολείου μας. Χωρισμένοι σε ομάδες παίξαμε διάφορα παιχνίδια.

21242223

Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές οι μέρες και ξεχνάμε για λίγο τον κορωνοϊό. Ο αθλητισμός συμβάλλει στην αρμονική ανάπτυξη του ανθρώπου. Καλλιεργεί ψυχή, σώμα και πνεύμα. Η κίνηση είναι στη φύση των παιδιών. «Νους υγιής εν σώματι υγιεί».

Μπράβο στα παιδιά και σε όλα τα μέλη του προσωπικού! Και του χρόνου με τους φίλους μας από το δημοτικό και το νηπιαγωγείο!