"Συμμετέχουμε στο πρόγραμμα One Team;": την πρόταση έκανε στο σύλλογο Διδασκόντων, η γυμνάστριά μας κα Βασιλική Στάμου και βέβαια  αμέσως όλοι ενθουσιαστήκαμε. Για όσους δεν ξέρουν τι είναι το πρόγραμμα "One Team", μπορούν να μπουν στην ιστοσελίδα https://www.olympiacosbc.gr/el/community-el/one-team-el/we-are-one-team-el.html. Πρόκειται για Πρόγραμμα Κοινωνικής Ευθύνης της Euroleague, που ξεκίνησε το 2012. Εκ μέρους της Ελλάδας το πρόγραμμα έχει αναλάβει η ΚΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. Υπεύθυνοι του προγράμματος είναι: εκ μέρους της ΚΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, η κα Γιοβάνοβιτς μαζί με όλα τα μέλη της ομάδας της και εκ μέρους του σχολείου μας η κα Στάμου.

DSC00177aDSC00179aDSC00182a

Βασικός σκοπός του προγράμματος είναι να νιώσουμε όλοι ΕΝΑ, να νιώσουμε μια ομάδα. Οι μαθητές μας καλούνται να ενταχθούν σε μια ευρύτερη ομάδα από αυτήν του σχολείου. Τους συνδέει η επιθυμία να συμμετέχουν στο παιχνίδι του μπάσκετ. Μέσα από το παιχνίδι, αναπτύσσεται μια ωφελιμιστική αμοιβαιότητα και μια προσωπική σχέση ανάμεσα στους προπονητές και τα παιδιά και ανάμεσα σε παιδιά που προέρχονται από διαφορετικά σχολεία. Αυτό κάνει την ομάδα συνεκτική και ομαδικά λειτουργούσα.

DSC00186aDSC00189aDSC00202a

Την Τετάρτη 21 Οκτωβρίου, έγινε η εναρκτήρια συνάντηση στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας του Νέου Φαλήρου. Οι συμπαίκτες μας ήταν μαθητές από το 2ο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Πειραιά "ΑΝΟΙΞΗ", πολύ πιο έμπειροι από μας, καθότι είναι η 3η χρονιά που συμμετέχουν. Τους ευχαριστούμε που μας δέχτηκαν στο παιχνίδι και μας τιμούν με τη φιλία τους.

DSC00204aaDSC00205aDSC00207aDSC00208aDSC00210aDSC00217aDSC00219a

Κάθε μαθητής καλείται να υποτάξει το ΕΓΩ στο ΕΜΕΙΣ, να περιορίσει εκούσια την προσωπική του ελευθερία προκειμένου να επιτευχθούν οι συλλογικοί στόχοι.

DSC00225aDSC00221aDSC00222a

Στο παιχνίδι δε μετράει αν θα βάλω καλάθι. Σημασία έχει η συμμετοχή και η προσπάθεια. Προσαρμοζόμαστε και πειθαρχούμε στις συνθήκες και στους κανόνες της ομάδας, στο βαθμό που ο καθένας μπορεί, ώστε να νιώθουμε όλοι καλά και να έχουμε μεταξύ μας αρμονικές σχέσεις.

DSC00197aDSC00194aDSC00192a

Όλοι το διασκεδάσαμε και όλοι αθληθήκαμε. Οι συναντήσεις αυτές θα συνεχιστούν και πιστεύουμε ότι σταδιακά θα νιώσουμε όλοι το πνεύμα της ομάδαςΤα παιδιά που αθλούνται είναι χαρούμενα και αναπτύσσουν γερό ανοσοποιητικό σύστημα. Το έχουμε πολλή ανάγκη την περίοδο του διανύουμε.

Ευχαριστούμε την ΚΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ για την ευκαιρία που δίνει στους μαθητές μας.

Ευχαριστούμε το Γ.Ε.Ν. γιατί χωρίς την προσφορά του οχήματός του, δεν θα μπορούσαμε να υλοποιήσουμε καμιά επίσκεψη και καμιά μακρινή εξωσχολική δραστηριότητα. Το όχημα που μας παρέχει είναι πολύ μεγάλο, με διπλάσιο αριθμό θέσεων από το συνολικό αριθμό μαθητών και μελών προσωπικού του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον οδηγό, κ. Χάρη για την ευγένεια και την υπομονή του.

Φροντίζουμε να είμαστε υγιείς για να είμαστε παρόντες καθημερινά στο σχολείο. Γιατί στο σχολείο περνάμε όμορφα.