DSC02680

Πέμπτη 29 Μαρτίου. Σήμερα πραγματοποιήσαμε μια ιδιαίτερη επίσκεψη με τους μαθητές μας. Επισκεφθήκαμε το Γ΄ Κ.Α.Π.Η. Περάματος. Η επίσκεψη αυτή είχε προγραμματιστεί από την αρχή του σχολικού έτους, στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας "Συνάνθρωπος: ένα + στη λέξη ΑΝΘΡΩΠΟΣ", +ΥΠΑΡΧΩ, +ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ, +ΕΙΣΦΕΡΩ". Τη σχεδιάζαμε για τις απόκριες, αλλά τελικά την πραγματοποιήσαμε πριν το Πάσχα. Οι μαθητές είχαν φτιάξει την προηγούμενη μέρα λαζαράκια και οι συνάδελφοι κέικ. Τα παιδιά συσκεύασαν τα γλυκά σε κουτιά και έβαλαν και μια πασχαλινή ευχητήρια κάρταπου είχαν φτιάξει με τη βοήθεια της ειδικής βοηθού μας, της κας Έλλης. Μαθαίνουμε έτσι το τυπικό μιας επίσκεψης. (Στην Ειδική αγωγή τα πάντα είναι μάθηση.)

DSC02678 DSC02684

Οι λεβέντες και οι αρχόντισσες του Κ.Α.Π.Η., με επικεφαλής την κυρία Μαρία, μας υποδέχτηκαν με τόση καλοσύνη και αγάπη που μας συγκίνησαν.

DSC02679 DSC02685DSC02681

Αρχικά νομίζαμε ότι μπαίνουμε σε Παιδικό Σταθμό και όχι σε Κ.Α.Π.Η., τόσο όμορφη και χαρούμενη ήταν η διακόσμηση

DSC02682 DSC02683

Τα παιδιά κέρασαν τα λαζαράκια που είχαν φτιάξει και είπαμε όλοι μαζί τα κάλαντα του Λαζάρου. (τα μαθαίναμε από τη Δευτέρα 26 Μαρτίου).

Ήρθε ο Λάζαρος, ήρθαν τα Βάγια
ήρθ' η Κυριακή που τρων τα ψάρια.
Σήκω Λάζαρε και μην κοιμάσαι
ήρθ' η μάνα σου από την Πόλη.
Σου 'φερε χαρτί και κομπολόι,
γράψε Θόδωρε, γραψέ Δημήτρη,
γράψε λεμονιά και κυπαρίσσι.
Οι κοτούλες σας αυγά γεννούνε
δως και μας.. να τα χαρούμε
και του χρόνου να τα ξαναπούμε...

Μας κέρασαν ντόνατς και χυμούς. Μας έδωσαν δώρα.

DSC02689 DSC02692

DSC02694

Μας είπαν αστεία. Παρατηρήσαμε πώς παίζουν τάβλι ... Μας είπαν ότι μία φορά το χρόνο, κάνουν ένα πολυήμερο ταξίδι σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα. Μάθαμε πώς περνούν τη μέρα τους στο Κ.Α.Π.Η. και... πόσος μόχθος και μεράκι χρειάζεται για να το κρατούν ανοικτό και καλαίσθητο. Εμείς περάσαμε πολύ ωραία και υποσχεθήκαμε να ξαναπάμε.

DSC02696DSC02697

Οι άνθρωποι στο Κ.Α.Π.Η. περνούν υπέροχα, γιατί αγαπούν τη ζωή και την παρέα!!!