Όταν ξεκινήσαμε να υλοποιούμε το πρόγραμμα περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Φιλοξενώντας χελώνες στον κήπο του σχολείου μας, παρατηρούμε και μαθαίνουμε» δεν είχαμε προβλέψει όλους τους τομείς εκπαιδευτικής επέκτασής του.  Συμπτωματικά μεταξύ των παρατηρήσεων που έκαναν τα παιδιά ήταν και το ερωτικό παιχνίδι των χελωνών, γύρω στο Μάιο μήνα.

DSC00016aDSC00017a

Τότε δε μπορούσαμε να φανταστούμε τις συνέπειες. Με την έναρξη λοιπόν του σχολικού έτους ένα πολύ μικρό χελωνάκι έκανε δειλά την εμφάνισή του στο πλακόστρωτο της αυλής. Σε λίγες μερες η ειδική βοηθός ανακάλυψε ένα ακόμα. Δύο νεογέννητα χελωνάκια έκαναν την εγγραφή τους στο σχολικό μας κήπο. Η χαρά των μαθητών είναι απερίγραπτη. Για να μη μας τα φάει καμιά γάτα, φροντίσαμε να τα βάλουμε σε ένα χάρτινο κουτί. Θα τους φτιάξουμε ένα νέο σπίτι σε γλάστρα, μέχρι να ξεπεταχτούν και να μην κινδυνεύουν.

DSC00012DSC00013

DSC00014aDSC00015a

Ίσως κάπου, ανάμεσα στα χαμόκλαδα και τις φυλλωσιές του κήπου, να υπάρχουν ακόμα αυγά που δεν έχουν εκκολαφθεί...

Μετά από μία εβδομάδα.... Η υπόθεσή μας δεν άργησε να επιβεβαιωθεί. Τα χελωνάκαι μας γίνανε 4.