Το σχολείο μας αποφάσισε να συμμετέχει στο διήμερο παρουσίασης θεατρικών μαθητικών δημιουργιών των Δημοτικών Σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά. Είναι η δεύτερη χρονιά που συμμετέχουμε σε αυτή την εκδήλωση. Στόχος μας είναι οι μαθητές μας, μέσα από αυτή τη συμμετοχική γιορτή, να βιώσουν τη χαρά της ελεύθερης καλλιτεχνικής έκφρασης, να εισπράξουν την καλλιτεχνική δημιουργία μέσα από την εμπειρία της θεατρικής πράξης αλλά και να γνωρίσουν τον ίδιο το χώρο του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά. Η μέρα της δικής μας παρουσίασης είναι το Σάββατο 1η Απριλίου 2017 και ώρα 12. Το έργο που διαλέξαμε να παρουσιάσουμε είναι "Ο Πρίγκηπας Λεμόνης" και το έχουμε εντάξει στο πλαίσιο του Πολιτιστικού προγράμματος που ανέλαβε φέτος το σχολείο μας με τίτλο: "Η Τροφή, πηγή έμπνευσης και δημιουργικότητας".
Ευχαριστούμε την κα Αρβανιταντώνη, υπεύθυνη πολιτιστικών θεμάτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και τον καλλιτεχνικό Δ/ντή του Δημοτικού Θεάτρου κ. Νίκο Διαμαντή, για την ευκαιρία που μας έδωσαν και φέτος.

Επισυνάπτουμε αφίσα, πρόσκληση και πρόγραμμα.

AFISA1

PROSKLHSH

PROGRAMMA SELIDA1PROGRAMMA SELIDA2

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας και σε όλους όσοι συμμετείχαν στην παράσταση "Ο Πρίγκηπας Λεμόνης".. Τα παιδιά μας δεν αγχώθηκαν καθόλου από την παρουσία θεατών και προβολέων. Έπαιξαν όπως έπαιζαν κάθε μέρα στις πρόβες, στο Γυμναστήριο του σχολείου μας. Φυσικότατα... Το χειροκρότημα του κοινού τα αντάμειψε και με το παραπάνω για την υπομονή και την προσπάθεια που είχαν επιδείξει όλο αυτό το διάστημα των δύο μηνών που κάναμε και ξανακάναμε πρόβες για το έργο. Η παράσταση είναι πια ανάμνηση που ρίζωσε στην καρδιά και στη μνήμη... Αλλά είναι και ένα μάθημα κοινωνικοποίησης για τους μαθητές μας. "Ο κόσμος όλος είναι μια σκηνή."