DSC00032aDSC00024a

Για την ισόνομη και ισότιμη ένταξη των Α.με.Α. στην κοινωνία, ο Δήμος Κερατσινίου- Δραπετσώνας διοργάνωσε αθλητικό διήμερο ατόμων με αναπηρία, με την επωνυμία «Άθλος 2017». Το αθλητικό διήμερο περιελάμβανε αγώνες δρόμου στην οδό Αγωνιστών Πολυτεχνείου στην Δραπετσώνα (πρώην Δημαρχείο Δραπετσώνας) την Τρίτη 9 Μαΐουκαι αγώνες κολύμβησηςτην Τετάρτη 10 Μαΐου στο δημοτικό κολυμβητήριο Κερατσινίου- Δραπετσώνας.

Ως σχολείο αποφασίσαμε να συμμετέχουμε μόνο την Τρίτη 9 Μαΐου στους αγώνες δρόμου και συγκεκριμένα στο δρόμο των 600μ.. Στόχος μας ήταν η συμμετοχή στον αγώνα. Ο ενθουσιασμός και η αγωνιστική διάθεση που έδειξαν οι μαθητές μας, μάς συγκίνησε.

DSC00046aDSC00049a

DSC00064aDSC00055a

Κάποιος πήρε πρώτη θέση, άλλος δεύτερη και ... τελικά όλοι βραβεύτηκαν και επέστρεψαν στο σχολείο με πολλά μετάλλια. Η χαρά ήταν ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους.

DSC00070aDSC00071aDSC00073aDSC00089aDSC00085a

Στη διάρκεια της εκδήλωσης είχαμε και τις εκπλήξεις μας. Οι μαθητές μας αποδείχθηκαν εξαιρετικά κοινωνικοί και επικοινωνιακοί:

Η διοργάνωση της εκδήλωσης ήταν εξαιρετική και τα παιδιά μας απόλαυσαν τη συμμετοχή.  Ευχαριστούμε θερμά το Δήμο Κερατσινίου-Δραπετσώνας που μας έδωσε αυτή την ευκαιρία καθώς και όλα τα άτομα και τα μέλη του προσωπικού που συνόδευσαν τους μαθητές μας σε αυτή τη δραστηριότητα.