14/11/2017: "Η Γέννηση του Κόσμου.. και Ιστορίες των 12 Θεών του Ολύμπου" της Κάρμεν Ρουγγέρη ήταν το κεντρικό θέμα της σημερινής εκπαιδευτικής δραστηριότητας. Προσπαθήσουμε να πούμε ό,τι θυμόμαστε από την παράσταση, ό,τι μας έκανε εντύπωση και ποια συναισθήματα μας δημιουργήθηκαν.

Με τη βοήθεια του διαδραστικού πίνακα, ταξιδέψαμε σε εκπαιδευτικές ιστοσελίδες που είχαν θέμα τη μυθολογία και το δωδεκάθεο. Στη συνέχεια τα παιδιά με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών έφτιαξαν ένα κολλάζ που στόχο είχε μέσα από εικόνες και λέξεις να δώσει τα βασικά σημεία του έργου. Ιδού το αποτέλεσμα:

03aDSC01195

Τρεις μαθητές της Ανώτερης και Μέσης Βαθμίδας έγραψαν τι τους εντυπωσίασε περισσότερο και το απέδωσαν και ...εικαστικά.

DSC01192DSC0119401a

DSC01199DSC01200

Στη συνέχεια διορθώσαμε μαζί τα κείμενα.

DSC01203DSC01205

Η συγκεκριμένη παράσταση έδωσε πολλά ερεθίσματα στους μαθητές και ήταν παιδαγωγικά και εκπαιδευτικά πολύ ωφέλιμη. Ευχαριστούμε και πάλι όσους συνέβαλαν στο να την παρακολουθήσουμε.