Η 3η Δεκέμβρη έχει οριστεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, ως ημέρα αγώνα, διεκδίκησης και κοινωνικής διαμαρτυρίας, όπως υιοθετήθηκε το 1992 από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ. Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι σε όλο τον κόσμο βιώνουν κάποιας μορφής αναπηρία σωματική , νοητική ψυχική. Στην Ευρώπη ξεπερνούν τα 120 εκατομμύρια τα ΑμΕΑ. Στην Ελλάδα τα άτομα με αναπηρία, καθώς και τα άτομα με χρόνιες παθήσεις ξεπερνούν το 10% του πληθυσμού, δίχως ωστόσο, να έχουν επίσημα καταμετρηθεί.

Ως Ειδικό Σχολείο αποφασίσαμε να κάνουμε κάτι  ιδιαίτερο, σε συνεργασία με σχολεία γενικής εκπαίδευσης. Και επειδή φέτος η 3η Δεκεμβρίου έπεσε ημέρα Κυριακή, ορίσαμε ως ημέρα συνεκπαίδευσης, συνάθλησης, συνεργασίας  τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου.

Το πρώτο διδακτικό δίωρο, μάς επισκέφτηκαν οι φίλοι μας από το 9ο Νηπιαγωγείο Περάματος. Στο χώρο του κλειστού Γυμναστηρίου καθήσαμε όλοι μαζί και φτιάξαμε χριστουγεννιάτικα στολίδια από ζυμάρι (αλεύρι, μπόλικο αλάτι και νερό), με συνοδεία χριστουγεννιάτικης μουσικής.

DSC01475aDSC01481aDSC01489aDSC01495aDSC01501aDSC01502aDSC01504a

Με τη βοήθεια κουπάτ φτιάξαμε διάφορα σχέδια (αστέρι, δέντρο, ελαφάκι, ανθρωπάκι). Τα ψήσαμε και στην επόμενη συνάντηση, που θα είναι στο χώρο του Νηπιαγωγείου, θα τα χρωματίσουμε. Περάσαμε πολύ ωραία.

Το δεύτερο διδακτικό δίωρο το 1ο Δημοτικό Σχολείο Περαματος, στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος που αφορά τη συνεκπαίδευση, είχε οργανώσει πέντε παραολυμπιακά αθλήματα με τους μαθητές της Στ΄τάξης και μας κάλεσε να συμμετέχουμε.

DSC01515aDSC01517aDSC01519aDSC01527aDSC01528aDSC01530a

Και πρέπει να πούμε ότι η συνεργασία με τα συστεγαζόμενα σχολεία, εδώ και 4-5 χρόνια είναι συνεχής και όχι μιας εορταστικής μέρας. Τα οφέλη αυτής της συνύπαρξης-συνεκπαίδευσης είναι πολλά.