RESTART 2018: Οι μαθήτριες & μαθητές γράφουν και παίζουν στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά

Τα γλυπτά του Γεωργίου Καστριώτη, όπως και ο ίδιος ο γλύπτης, μέσω των μαθητών μας, πήραν σάρκα, οστά κια φωνή πάνω στη σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά. Οι μαθητές μας κατάφεραν για μια ακόμα φορά να συγκινήσουν.

IMG_8517a

Η συνάδελφος Ελένη Θεοδοσίου, μας έστειλε βίντεο από την παράσταση. Την ευχαριστούμε πολύ.

Έπαιξαν με τόσο αυθορμητισμό, ειλικρίνεια και απλότητα, που τους θαυμάσαμε ακόμα και εμείς, οι εκπαιδευτικοί τους. Δεν περιμέναμε να αποδώσουν το ρόλο τους με τόση σοβαρότητα. Φαινόντουσαν τόσο εξοικειωμένα με τη σκηνή του θεάτρου, σα να είχαν κάνει πρόβες πάνω σε αυτή τη σκηνή. Τους άξιζε πραγματικά το χειροκρότημα που έλαβαν.

IMG_8519a IMG_8521a

Ο Γεώργιος Καστριώτης, από εκεί που βρίσκεται, θα πήρε μεγάλη χαρά βλέποντας τα παιδιά του Ειδικού Δ.Σ. Περάματος να εμπνέονται από τα γλυπτά του και να αποδίδουν τόσο καλά το ρόλο τους στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, στη σκηνή ενός από τα ωραιότερα θέατρα της Ευρώπης.

IMG_8523a IMG_8524a

DSC02968aa DSC02978aaDSC02980aa

Ευχαριστούμε από καρδιάς:
-την υπεύθυνη Πολιτιστικών θεμάτων κα Βάσω Αρβανιταντώνη και το Δ/ντή του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά κ. Νίκο Διαμαντή για την ευκαιρία που μας έδωσαν,
-την υπεύθυνη σκηνής κα Σταματίου και όλο το προσωπικό του θεάτρου για την υποστήριξη που μας παρείχε,
-όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους και όσους ήθελαν να έρθουν και δεν μπόρεσαν,
-όσους (έμμεσα και σιωπηλά) βοήθησαν στην υλοποίηση αυτής της παράστασης,
-τους γονείς που συνόδεψαν τα παιδιά τους στο Θέατρο και που μας τα εμπιστεύονται καθημερινά.
Ιδιαιτέρως ευχαριστούμε το προσωπικό του σχολείου. Φέτος είναι λιγότεροι από κάθε άλλη χρονιά. Λίγοι αλλά άνθρωποι με ψυχή, μεράκι και αγάπη γι’ αυτό που κάνουν. Έδωσαν όλο τους τον εαυτό και το αποτέλεσμα φάνηκε στη σκηνή.
Μας ρώτησαν ποιος είναι ο θεατρολόγος μας …. Στο σχολείο δεν έχουμε καμία ειδικότητα και ο εξαιρετικός μουσικοσυνθέτης - που εργάζεται στο σχολείο μας μόνο δύο φορές τη εβδομάδα- τοποθετήθηκε στα μέσα Δεκεμβρίου.
Χρειάστηκε πολλή τρέλα για να πάρουμε την απόφαση να συμμετέχουμε σε αυτό το εγχείρημα και ακόμα περισσότερη δουλειά.

Συγχαρητήρια σε όλους και ΜΠΡΑΒΟ στους μαθητές μας. Είναι όλα τους εξαιρετικά παιδιά!!!

DSC02947aa DSC02952aa