Με την επιστροφή μας από τις πασχαλινές διακοπές, λάβαμε ένα ηλεκτρονικό μήνυμα σχετικά με τον Πανελλήνιο Σχολικό  Διαγωνισμό "Δημιουργούμε έναν καλύτερο κόσμο - 17 Στόχοι για να αλλάξουμε τον κόσμο" Bravo Schools. Ο διαγωνισμός απευθυνόταν στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Εμείς σκεφτήκαμε ότι στο σκοπό αυτό, στη δημιουργία, δηλαδή, ενός καλύτερου κόσμου, αποβλέπουν όλες οι εκπαιδευτικές μας δράσεις.  Συνεπώς συμμετέχουμε!!! Ως Ειδικό Δημοτικό ανήκουμε στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση! Έχουμε λοιπόν δικαίωμα συμμετοχής. Δε χρειαζόταν να κάνουμε τίποτα επιπλέον, εκτός από το να συμπληρώσουμε τις φόρμες συμμετοχής. Και αυτό κάναμε. Αποφασίσαμε επίσης να συμμετέχουμε και στις τρεις κατηγορίες: καλές πρακτικές, σχέδιο μαθήματος και μαθητικές δημιουργίες. Μοναδικός στόχος η συμμετοχή και όχι το βραβείο. Οι συνάδελφοι συμφώνησαν όλοι. Το ίδιο και οι μαθητές.

Καλές πρακτικές: Τι να διαλέξουμε από όσα έχουμε εφαρμόσει; Μεγάλο το δίλημμα. Τελικά καταλήγουμε στο πρόγραμμα αγωγής υγείας που εφαρμόσαμε τη φετεινή σχολική χρονιά με θέμα "Συνάνθρωπος, ένα+στη λέξη "ΑΝΘΡΩΠΟΣ": +ΥΠΑΡΧΩ, +ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ, +ΕΙΣΦΕΡΩ".

KALH PRAKTIKH1

KALH PRAKTIKH2

Το βίντεο που ακολουθεί, παρουσιάζει κάποιες από τις δράσεις που έγιναν στο πλαίσιο του προγράμματος.

Στο Σχέδιο μαθήματος επιλέξαμε να συμμετέχουμε με το μάθημα: Η Αγάπη φτιάχνει συνταγές

SXEDIO MATHIMATOS1

Στις Μαθηματικές Δημιουργίες συμμετέχουμε με την αφίσα και το τραγούδι "Εμένα με νοιάζει":

AFISA EMENA ME NOIAZEI

TRAGOYDI

Βίντεο με το τραγούδι

Στο πλαίσιο του διαγωνισμού φτιάξαμε επίσης ένα βίντεο "Όλοι μαζί ένας κόσμος":

Καλή μας Επιτυχία!!!