Τρίτη 10 Νοεμβρίου 2015

Οι μαθητές της Μέση βαθμίδα δούλεψαν σήμερα με το γράμμα Ο και βρήκαν λεξούλες που αρχίζουν από Ο. Με Ο ξεκινούν και οι ομπρέλες, που λόγω του Φθινοπώρου είναι πολύ επίκαιρες. Σκέφτηκαν λοιπόν να φτιάξουν ομπρέλες, κάτι που λίγο-πολύ όλοι μας κατασκευάζουμε αυτή την εποχή.

Οι δικές τους όμως ομπρέλες είχαν μια μοναδικότητα, μια πρωτοτυπία. Φτιάχτηκαν από ανακυκλώσιμα υλικά, από υλικά που κάποιοι άλλοι θα πέταγαν στα σκουπίδια. Φτιάχτηκαν από πιάτα και καλαμάκια που είχαμε χρησιμοποιήσει την Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2015, για να γιορτάσουμε τα γενέθλια της Χριστίνας και της Άννας. Ήταν χάρτινα πιάτα. Παρόλα αυτά τα καθαρίσαμε με βρεγμένο χαρτί και τα βάλαμε να στεγνώσουν. Τα καλαμάκια απλά τα ξεβγάλαμε.

Την Τρίτη ήταν όλα στεγνά. Γύρισαν τα πιάτα από την  πλευρά που ήταν λευκά, τα έκοψαν με ειδικό οδοντωτό ψαλίδι σε σχήμα μισοφέγγαρου και τα χρωμάτισαν με κερομπογιά. Κοιτάξτε τα χεράκια τους τι όμορφα που ζωγραφίζουν!!! Αν βλέπατε και τα πρόσωπά τους, θα διαπιστώνατε ότι μάτια και σκέψη ήταν  συγκεντρωμένα στο έργο τους.... Γι' αυτά ήταν κάτι πολύ σοβαρό και σπουδαίο. Το έργο τους θα στόλιζε την τάξη.

ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΑΠΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ

Έπειτα με συρραπτικό η κα Αγγελική, έβαλε ένα καλαμάκι σε κάθε ομπρέλα.

Ομπρέλες όμως χωρίς σύννεφα γίνονται; Από κομμάτια χαρτί που είχαν περισσέψει από άλλες κατασκευές, έφτιαξαν και τα σύννεφα και τις σταγόνες της βροχής.

Το φθινόπωρο είχε μπει για τα καλά στην τάξη τους.

Πόσες δεξιότητες χρειάστηκε να επιστρατεύσουν και να αναπτύξουν οι μαθητές για να υλοποιήσουν μια τόση απλή κατασκευή!!! Να είστε βέβαιοι ότι... το απόλαυσαν ενώ ταυτόχρονα κατάλαβαν ότι δεν πετάμε τίποτα αλλά αξιοποιούμε το καθετί κατάλληλα.