Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2015

Η μέρα είναι ηλιόλουστη και εμείς έχουμε κλείσει επίσκεψη για το Ίδρυμα Ευγενίδου

Το ταξίδι μας ξεκινάει γνωρίζοντας το χώρο. Η αισθητική του τραβάει την προσοχή των μαθητών που δεν αφήνουν τίποτα ασχολίαστο.

Κατόπιν επιθυμίας τους, επισκεπτόμαστε τον κήπο με το γλυπτό του Κώστα Βαρώτσου. Παρατηρούμε ότι στα δέντρα κρέμονταν στίχοι από την Τρελή Ροδιά του Ελύτη.

Η περιπλάνησή μας συνεχίζεται στη μόνιμη έκθεση φωτογραφίας "Νεφελώματα" και στην περιοδική Έκθεση "Με μια Ανάσα Η Ελλάδα κάτω από τη θάλασσα". Η τελευταία αυτή έκθεση μας εντυπωσιάζει όλους, μικρούς και μεγάλους. Πρόκειται για φωτογράφηση χωρίς τη χρήση αναπνευστικών συσκευών. Οι φωτογραφίες είναι αυθεντικές στιγμές και πραγματικές εικόνες από τα μοναδικά τοπία και σκηνικά του βυθού, όπως βιώνονται στο πλαίσιο της ελεύθερης κατάδυσης. Το ελληνικό υποβρύχιο τοπίο μαγνητίζει και μαγεύει τους μαθητές. Οι κόρες των ματιών τους διαστέλλονται, εντυπωσιασμένοι από τις εικόνες που εκτυλίσσονται μπροστά τους. Τους αποκαλύπτεται ένας άλλος κόσμος, αυτός του αρχιπελάγους του Αιγαίου. Είναι δε τόση η ζωντάνια των φωτογραφιών που νιώθουμε για λίγα λεπτά δύτες στο βυθό του Αιγαίου.

Πρέπει να εγκαταλείψουμε το βυθό της θάλασσας. Διαφορετικά θα χάσουμε την ψηφιακή παράσταση που ξεκινά στις 11:30. Πριν μπούμε στο χώρο του Πλανητάριου, παρατηρούμε από το τζάμι τα μηχανήματα που υπάρχουν σε αυτό. Το Θαύμα της τεχνολογία τους εκπλήσσει. Εδώ παρακολουθούμε δύο ψηφιακές παραστάσεις, 40΄περίπου η καθεμιά.

Η πρώτη παράσταση είναι "Ο Μαγεμένος ύφαλος". Ένα από τα κρυμμένα μυστικά που υπάρχει στα βάθη των ωκεανών είναι ο Μαγεμένος Ύφαλος Kaluoka `Ηina, που επιτρέπει στους πολύχρωμους κατοίκους του να ζουν ευτυχισμένοι, μακριά από τους ανθρώπους! Ώσπου μία μέρα, ξαφνικά, το ηφαίστειο εκρήγνυται, ο Μαγεμένος Ύφαλος χάνει τις ιδιότητες του και τα ψάρια μένουν απροστάτευτα στο έλεος... των ανθρώπων! Επαφίεται πια η σωτηρία τους στην δράση και τόλμη δύο ψαριών, του Άρη Πριόνη και του Λάκη Λιθρίνη. Μοναδική τους καθοδήγηση, ο πανάρχαιος θρύλος που τους αποκαλύπτει η σοφή γριά χελώνα Κασσάνδρα, και που ζητά να αγγίξουν πρώτα το φεγγάρι. Με τη δύναμη της φιλίας που τους συνδέει, το θάρρος και την επινοητικότητά τους θα καταφέρουν να λύσουν το μαγικό αίνιγμα και να φέρουν και πάλι την ειρήνη στον ύφαλο τους.  Η λύση του αινίγματος βρίσκεται στη μουσική και στη συνεργασία όλων των ψαριών για την δημιουργία της.

Η δεύτερη παράσταση είναι "Ο Ζωντανός Πλανήτης". Αυτή τη φορά το ταξίδι μας συνεχίζεται στο σύμπαν, είναι πλανητικό.  Μέσα σε 40 λεπτά ζούμε τη ζωή εκατομμυρίων ετών του πλανήτη μας και άλλων πλανητών του ηλιακού μας συστήματος. Βλέπουμε το βομβαρδισμός του πλανήτη μας από αστεροειδείς και κομήτες, ηφαιστειακές εκρήξεις σε άλλους κόσμους του ηλιακού μας συστήματος, πώς προκαλούνται οι σεισμοί και οι ηφαιστειακές εκρήξεις, ποιοι παράγοντες διαμορφώνουν και επηρεάζουν το γήινο κλίμα και πώς σχετίζονται με το Φαινόμενο του Θερμοκηπίου, για ποιους λόγους η Γη μας εξελίχθηκε τόσο διαφορετικά σε σχέση με τους γειτονικούς της πλανήτες Αφροδίτη και Άρη.... Εντυπωσιακό!!! Πόσο όμορφος είναι ο πλανήτης μας !!! Αξίζει να κάνουμε κάτι ο καθένας για να τον διατηρήσουμε ζωντανό.

Ευχαριστούμε το Ίδρυμα Ευγενίδου για την ευκαιρία που μας έδωσε να γνωρίσουμε τόσα πράγματα και να περάσουμε ένα όμορφο, δημιουργικό πρωινό.

Η επίσκεψη στο Ευγενίδειο Ίδρυμα τελείωσε. Το ταξίδι μας όμως στη γνώση συνεχίζεται και είναι ένα ταξίδι που δεν έχει τέλος.