Εν όψει της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 και της γιορτής της σημαίας, οι μαθητές μας σχημάτισαν από μπαλάκια γκοφρέ, μπλε και άσπρα, την ελληνική σημαία.

Πριν από αυτή τη δραστηριότητα είχαν εξοικειωθεί με το σχήμα σχηματίζοντάς την σε πλαίσιο ξύλινου εκπαιδευτικού παζλ.

Για τη δημιουργία της σημαίας συνεργάστηκαν μαθητές και εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων.

Με μια τόση απλή δραστηριότητα ασκήθηκαν:

• στη λεπτή κινητικότητα αντίχειρα-δείκτη, κόβοντας  το γκοφρέ σε μικρά κομμάτια, σχηματίζοντας μικρές μπάλες και κολλώντας τες στις γραμμές ,
  • στην ταξινόμηση ?ομαδοποίηση με βάσει το χρώμα (μπλε- άσπρο),
  • στην αρίθμηση, μετρώντας τις γραμμές (μπλε-άσπρες) και προσθέτοντας 5+4 και κυρίως
  • στη συνεργασία, μαθαίνοντας να περιμένουν τη σειρά τους για να κολλήσουν και εκτιμώντας τη συνεισφορά όλων των συμμαθητών τους στην ολοκλήρωση του έργου (ο καθένας βοηθά στο μέτρο των δυνατοτήτων του).

Οι μαθητές της ανώτερης βαθμίδας έμαθαν ότι το γαλάζιο χρώμα συμβολίζει το γαλάζιο της θάλασσας του Αιγαίου και το λευκό (άσπρο) συμβολίζει τα κύματα.

Συλλάβισαν τη φράση: Ε-ΛΕΥ-ΘΕ-ΡΙ-Α  ή  ΘΑ-ΝΑ-ΤΟΣ και αντιστοίχισαν την πρώτη λέξη στις μπλε γραμμές και τη υπόλοιπη φράση στις άσπρες.

Στα πλαίσια προετοιμασίας της γιορτής της 28ης , ξεκινήσαμε να μαθαίνουμε δύο τραγούδια για τη σημαία:

«Το φλάμπουρο»  και «Σημαία» (Μέσα μας βαθιά για σένα).

DSC03853a DSC03855a DSC03856a

DSC03857a DSC03858a DSC03860a

Πληροφοριακά αναφέρουμε ότι στις 27 Οκτωβρίου, παραμον? της επετείου του ΟΧΙ, εορτάζεται η Ελληνικ? Σημαία.

Τα χρώματα της ελληνικής σημαίας αποφασίστηκαν κατ? την πρώτη εθνικ? συνέλευση των Ελλήνων στην Επίδαυρο την 1η Γενάρη του 1822.

Η πρώτη επίσημη ελληνικ? σημαία υψώθηκε απ? τον Αλέξανδρο Υψηλάντη στο Ιάσιο της Μολδοβλαχίας στις 21 Φεβρουαρίου του 1821.

Επάνω είχε τις εικόνες του Αγίου Κωνσταντίνου και της Αγίας Ελένης με το σταυρ? στη μέση και τις λέξεις: "?ν τούτ? νίκα".

Στην Ελλάδα την πρώτη επαναστατικ? σημαία ύψωσε ο Ανδρέας Λόντος στο Αίγιο (Βοστίτσα). Ήταν κόκκινη με μαύρο σταυρ? στη μέση.