Τετάρτη 23 Μαΐου 2018, 4μ.μ.

LEYTERHS PETROYNIAS1

Λευτέρης Πετρούνιας: Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίου, που ανακηρύχτηκε ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία του Ευρωπαίου Αθλητή και στην κατηγορία της Κορυφαίας Εμφάνισης για το έτος 2017 (ετήσια βραβεία της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Γυμναστικής (UEG)), μας κάνει την τιμή να επισκεφθεί το σχολείο μας και να μιλήσει με τους μαθητές μας.

Υπέγραψε αυτόγραφα στα μικρά και στα ... μεγάλα παιδιά του σχολείου.

Οι μαθητές τραγούδησαν κάποια τραγούδια με τη συνοδεία του μουσικού μας Γιάννη Αργυρόπουλου.

Στον Έλληνα «άρχοντα των κρίκων», απένειμαν οι μαθητές μας το μετάλλιο που έφτιαξαν οι ίδιοι.

DSC03079aDSC03080a

DSC03166aDSC03167a

Το βίντεο που ακολουθεί, είναι ένα μικρό ευχαριστώ από τους μαθητές του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Περάματος στον αθλητή Λευτέρη Πετρούνια. Η εισαγωγή και το τέλος του βίντεο είναι από το YOUTUBE, από βίντεο που φτιάχτηκε για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004. Επιλέξαμε το συγκεκριμένο κομμάτι για να τονίσουμε ότι ο Αθλητισμός, έτσι όπως ξεκίνησε  στην κοιτίδα του Πολιτισμού, τη χώρα μας, συνδέεται με πανανθρώπινες αξίες. Αθλητισμός σημαίνει Αρμονία, Άνθρωπος, ΉθοςΑγών... Του ευχόμαστε πάντα επιτυχίες και όσο ψηλά και να φτάνει, όσες νίκες και να κερδίζει, να παραμένει Άνθρωπος με ευαισθησίες και ήθος.

DSC03171aDSC03176a

Τη διοργάνωση της εκδήλωσης έχει αναλάβει η εταιρεία που μας χορηγεί το καθημερινό πρωινό γεύμα των μαθητών μας. Την ευχαριστούμε για την υποστήριξή της.