Ευχαριστούμε όλους τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στην ημερίδα με θέμα: "Διαφορετικότητα και Συνεκπαίδευση". Πιστεύουμε ότι αποκόμισαν πολλά από την εμπειρία των συναδέλφων που έκαναν τις παρουσιάσεις και τα εργαστήρια.
Ευχαριστούμε τους σχολικούς συμβούλους κα Κατσιγιάννη Βικτώρια και κ. Μπαλαμώτη Γιώργο για τη διοργάνωση της ημερίδας, τους συναδέλφους του 1ου Δ.Σ. Περάματος για την παρουσία του προγράμματος "The Odd One... in", τους συναδέλφους Άννα Τηλιακού και Γκουβέρο Νίκο για την παρουσία του προγράμματος ένταξης, την κυρία Παπαγιαννακοπούλου Άρτεμη, γονέα μαθητή, τη συνάδελφο  Ψαλλιδάκου Αδαμαντία και τους συναδέλφους Αργυρόπουλο Γιάννη, Πατσουλάκη Γιώργο και Ευάγγελο Κόμπο για τα εργαστήρια που πραγματοποίησαν. Ευχαριστούμε επίσης το 1ο Δ.Σ. Περάματος για τη φιλοξενία. Το κλίμα στα εργαστήρια ήταν εξαιρετικό... Οι δάσκαλοι, όταν τους δοθεί η ευκαιρία, παίζουν, απολαμβάνουν τη μάθηση, δημιουργούν, εκφράζουν τη προτίμησή τους στα πειράματα της φυσικής από τη θεωρία, τραγουδούν και παίζουν μουσικά όργανα και γενικά... είναι πιο ζωηροί από τα παιδιά. Τελικά οι δάσκαλοι, ίσως επειδή είναι ανάμεσα σε παιδιά, παραμένουν παιδιά...Οι φωτογραφίες που έχουμε τραβήξει από τα εργαστήρια μιλούν από μόνες τους.

Από το Βιωματικό εργαστήριο: "Παιδαγωγικό παιχνίδι στο σχολείο και το σπίτι"της καςΨαλλιδάκου Αδαμαντίας, Δασκάλας Τμήματος Ένταξης 15ου Δημοτικού Σχολείου Πειραιά, MSc, PhD, PD Ειδικής Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας ΕΚΠΑ με τη συμμετοχή της κας Παπαγιαννακοπούλου Άρτεμης,  μητέρας μαθητή που παρακολουθεί πρόγραμμα σε Τμήμα Ένταξης.

DSC03489aDSC03488aDSC03505aDSC03524aDSC03528a

Το βίντεο που ακολουθεί, δίνει μια γεύση από το εργαστήριο:

Από το Μουσικό εργαστήριο: "Δημιουργώντας με τη Μουσικήτου κ. Αργυρόπουλου Γιάννη, Εκπαιδευτικού Μουσικής του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Περάματος και Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κερατσινίου.

DSC03498aDSC03499aDSC03502aDSC03504a

Από το εργαστήριο: "Playing with the protonsτου κ. Πατσουλάκη Γιώργου, Δασκάλου στο 18ο Δημοτικό Σχολείο Κερατσινίου.

DSC03493aDSC03496aDSC03515aDSC03520a

Το βίντεάκι που ακολουθεί δείχνει κάποια από τα πειράματα:

Δυστυχώς δεν έχουμε φωτογραφίες από το εργαστήριο "Κατανοώντας τις φυσικές επιστήμες με την αξιοποίηση της τεχνολογίαςτου κ. Ευάγγελου ΚόμπουΔασκάλου στο 18ο Δημοτικό Σχολείο Κερατσινίου.