Η Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου 2020 ορίστηκε φέτος ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού ΑθλητισμούΜε σύνθημα «Αθλούμαι-Μένω Υγιής –Μένω Ασφαλής» αποφασίσαμε να εορτάσουμε τη μέρα αυτή διαφορετικά από τις προηγούμενες χρονιές, χωρίς δηλαδή τη συνεργασία με το 1ο Δ.Σ. Περάματος και το 9ο Νηπιαγωγείο Περάματος. Οι μαθητές μας είναι λίγοι και λόγω της ιδιαιτερότητας του σχολείου, δεν είναι εφικτό να κάνουμε ιστορική αναδρομή στον αθλητισμό, όπως μας πρότεινε η σχετική εγκύκλιος του Υ.ΠΑΙ.Θ. (Αρ. πρωτ.: 127336/Δ5/23-09-2020). Αποφασίσαμε για το καλό των παιδιών να αθληθούμε, αλλά μένοντας ασφαλείς και υγιείς. Κάθε βαθμίδα έκανε διάφορα παιχνίδια στο χώρο του κλειστού γυμναστηρίου.

01a02a04a05a

08a13a

Tο τελευταίο δίωρο, όλοι μαζί πήγαμε να τρέξουμε στο στίβο. που για καλή μας τύχη, βρίσκεται ακριβώς απέπαντι από το χώρο του σχολείου.

15a16a17a19a20a22a23a14a

Δε μπορείτε να φανταστείτε τη χαρά τους. Η κίνηση είναι στη φύση των παιδιών. «Νους υγιής εν σώματι υγιεί».

Μπράβο στα παιδιά και σε όλα τα μέλη του προσωπικού! Και του χρόνου με τους φίλους μας από το δημοτικό και το νηπιαγωγείο!