Στο πλαίσιο του προγράμματος «Προαγωγή Υγείας στα σχολεία», υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας την οδοντίατρο κα Ταρσίτσα Γάτου, από τη Δ/νση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφερειακής Ενότητας Πειραιά.

DSC00550aDSC00552aDSC00559aDSC00561aDSC00564aDSC00568a

Στο καθημερινό πρόγραμμα του σχολείου μας είναι και το βούρτσισμα των δοντιών μας. Όλοι οι μαθητές μας έχουν μάθει πια πόσο σημαντικό είναι να βουρτσίζουμε τα δόντια μας μετά από κάθε γεύμα, για να μην έχουμε ανάγκη τον οδοντίατρο για σφραγίσματα και εξαγωγές αλλά μόνο για καθαρισμό και έλεγχο.

Βρέθηκαν κάποια χαλασμένα δοντάκια, που χάρη στις πληροφορίες που μας έδωσε η κα Ταρσίτσα, σύντομα θα επιδιορθωθούν.  Μιλήσαμε για την κα Τερηδόνα, φτιάξαμε με κολλάζ ένα χαλασμένο, λυπημένο δόντι και ένα γέρο, χαμογελαστό και συζητήσαμε πώς νιώθει το καθένα. Γίναμε φίλοι με την οδοντογιατρό και καταλάβαμε ότι δεν πρέπει να φοβόμαστε τον οδοντογιατρό αλλά να ανοίγουμε καλά το στόμα μας προκειμένου να γίνεται σωστά ο έλεγχος των δοντιών. Καλύτερη η πρόληψη από τη θεραπεία και πιο ανώδυνη.

Ευχαριστούμε πολύ την κα Ταρσίτσα και υποσχόμαστε την επόμενη φορά να μη βρεθεί ούτε ένα χαλασμένο δόντι στο σχολείο μας.