11

Στο πλαίσιο του προγράμματος αγωγής υγείας "Αγαπώ τον εαυτό μου, τρέφομαι υγιεινά", που έχει αναλάβει η σχολική νοσηλεύτρια του σχολείου μας Γεωργία Ιωακείμ, αποφασίσαμε να φτιάξουμε με τους μαθητές μας ένα επιτραπέζιο παιχνίδι, με στόχο να εμπεδώσουν οι μαθητές μας, παίζοντας, βασικές καθημερινές συνήθειες που εξασφαλίζουν υγεία, ενέργεια και ευεξία

0102

Οι Παιδαγωγικοί-Εκπαιδευτικοί στόχοι του παιχνιδιού ήταν:

• Να εμπεδώσουν καθημερινές συνήθειες υγιεινής ζωής.
  • Να τηρούν τους κανόνες του παιχνιδιού.
  • Όσοι έχουν κατακτήσει το μηχανισμό της ανάγνωσης, να εξασκήσουν την αναγνωστική τους ικανότητα
  • Να περιμένει ο καθένας τη σειρά του και να θυμούνται ποιος παίζει πριν και ποιος μετά.
  • Να ασκηθούν στους αριθμούς από το 1 ως το 60.

040507

Δραστηριότητες που έγιναν από τους μαθητές:

- Έκοψαν από διαφημιστικά φυλλάδια διάφορα είδη τροφίμων (υγιεινά και ανθυγιεινά).

- Τα κόλλησαν στα τετράγωνα που είχε σχεδιάσει σε κανσόν χαρτόνι η κα Ιωακείμ.

- Ένας μαθητής της Ανώτερης Βαθμίδας έγραψε στα τετράγωνα τους αριθμούς από το 1 ως το 60.

- Συζητήσαμε όλοι μαζί τους κανόνες του παιχνιδιού.

- Διαβάσαμε πολλές φορές τα κείμενα που είχε γράψει η εκπαιδευτικός στα τετράγωνα.

0309

Κανόνες παιχνιδιού

Κάθε μαθητής επιλέγει το πιόνι του και το τοποθετεί στη μακέτα του παιχνιδιού.

Ρίχνει το ζάρι και προχωράει τόσους αριθμούς όσους δηλώνει το ζάρι. Ανάλογα με το τετράγωνο που έχει φθάσει, ή παραμένει στη θέση του ή επιβραβεύεται προχωρώντας περισσότερα τετράγωνα μπροστά γιατί το τετράγωνο αναφέρει μια υγιεινή συνήθεια ή ένα υγιεινό είδος διατροφής, ή οπισθοχωρεί γιατί συνάντησε μια ανθυγιεινή διατροφική συνήθεια. Όποιος φθάσει πρώτος στο τέρμα είναι ο νικητής.

1008

Το παιχνίδι ήταν το επακόλουθο μιας σειράς δραστηριοτήτων που είχαν προηγηθεί και είχαν ως θέμα τη σωστή διατροφή, την καθημερινή υγιεινή του σώματος και την καθημερινή άθληση. Μια από αυτές τις δραστηριότητες ήταν και η κατασκευή της Πυραμίδας της Μεσογειακής Διατροφής.

PYRAMIDA

Ευχαριστούμε τη σχολική μας νοσηλεύτρια κα Γεωργία που συντονίζει το πρόγραμμα.