Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2021: Στο πλαίσιο του προγράμματος αγωγής υγείας "Αγαπώ τον εαυτό μου, τρέφομαι υγιεινά" και λίγες μέρες μετά την επιστροφή μας από τις διακοπές των Χριστουγέννων, με την έναρξη της νέας χρονιάς, οι μαθητές του σχολείου έφτιαξαν την καθιερωμένη βασιλόπιτα. Για την παρασκευή της χρησιμοποιήσαμε τη συνταγή από την ιστοσελίδα: https://alevri.com/glyka/keik. Οι μαθητές της ανώτερης βαθμίδας αφού διάβασαν τη συνταγή, συγκέντρωσαν όλα τα απαραίτητα υλικά:

• 500γρ αλεύρι φαρίνα που φουσκώνει μόνο του
  • 250γρ βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου
  • 250γρ γάλα
  • 1 βανίλια
  • 400γρ ζάχαρη
  • 4 αυγά
  • 1 κουταλιά σούπας μαστίχα, μαχλεπι και μοσχοκάρυδο
  • ζάχαρη άχνη και σταφίδες για τη διακόσμηση.
Οι μαθητές της ανώτερης και μέσης βαθμίδας ζύγισαν τα υλικά που χρειαζόμασταν και της Κατώτερης βαθμίδας έριξαν όλα τα υλικά σε μπωλ και ανακάτεψαν με τη βοήθεια του προσωπικού.
02a07a03a10a11a14a16a17a20a21a

Όλα τα παιδιά ανακάτεψαν με το μίξερ, κάτι που, για πολλά, ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία και το χάρηκαν.

01a06a05a
Στη συνέχεια έριξαν το μείγμα στο ταψί, έβαλαν το φλουρί και έβαλαν το ταψί σε προθερμασμένο φούρνο στους 180o C, για 50λεπτά. Αφού ψήθηκε, την πασπάλισαν με άχνη ζάχαρη και σχημάτισαν το έτος 2021 με σταφίδες.
21b24a
Μαζευτήκαμε όλοι στη μεγάλη αίθουσα του σχολείου για να την κόψουμε. Πρώτο κομμάτι ήταν του σχολείου, του Χριστού, της Παναγίας και του αγίου Βασιλείου.
22a
Τα υπόλοιπα κομμάτια τα κόψαμε κατά αλφαβητική σειρά, με βάση το μικρό όνομα. Η αγωνία μας μεγάλη. Τελικά το φλουρί έπεσε στον Αντρέα,  μαθητή της ανώτερης βαθμίδας, που φέτος αποφοιτά από το σχολείο μας. Και το δώρο ήταν βιβλίο και mp3 player.

Και του χρόνου να είμαστε καλά να ξανακόψουμεΚαλή χρονιά και ευλογημένη! Με υγεία, αισιοδοξία και γαλήνη