Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2020: Στο πλαίσιο του προγράμματος αγωγής υγείας "Αγαπώ τον εαυτό μου-τρέφομαι υγιεινά"  και εν όψει των Χριστουγέννωνοι μαθητές του σχολείου έφτιαξαν τα καθιερωμένα μελομακάρονα. Για την παρασκευή τους επέλεξαν μια πιο υγιεινή συνταγή. Οι μαθητές αναγνώρισαν και ονομάτισαν ένα-ένα τα υλικά.

Για τα μελομακάρονα:

• ·         220γρ σιμιγδάλι χοντρό,
  • ·         280γρ αλεύρι ολικής άλεσης,
  • ·         100γρ καρύδι αλεσμένο,
  • ·         140γρ ελαιόλαδο,
  • ·         180γρ χυμό πορτοκάλι,
  • ·         1/2 κουταλάκι του γλυκού σόδα
  • ·         1 κουταλάκι του γλυκού μπέικιν-πάουντερ,
  • ·         2 κουταλάκια του γλυκού κανέλα,
  • ·         1 κουταλάκι του γλυκού γαρύφαλλο και μοσχοκάρυδο.

Για το σιρόπι:

• ·         320 γραμ.  μέλι
  • ·         320 γραμ. νερό
  • ·         Ξύλο κανέλας,
  • ·         Φλούδες πορτοκαλιού.

Οι μαθητές της ανώτερης βαθμίδας διάβασαν τη συνταγή, ζύγισαν τα υλικά που χρειαζόταν.

01a07a09a11a

Οι μαθητές της μέσης και κατώτερης βαθμίδας έριξαν όλα τα υλικά και ανακάτεψαν με τη βοήθεια του προσωπικού.

03a04a06a08a10a12a

Στη συνέχεια όλοι μαζί έπλασαν τα μελομακάρονα.

14a13a15a

Οι μαθητές της ανώτερης βαθμίδας τα έβαλαν σε προθερμασμένο φούρνο στους 180οC για 30 λεπτά.

16a

Όταν ήταν έτοιμα, έφτιαξαν το σιρόπι, το έβρασαν και έριξαν σε αυτό τα μελομακάρονα.

17a

Το σχολείο μύρισε Χριστούγεννα! Στο τέλος έριξαν από πάνω τριμμένο καρύδι και έτοιμα!!!

18a

Καλά Χριστούγεννα με τα σπιτικά σας γεμάτα παραδοσιακά γλυκίσματα και ... αγάπη!