Τρίτη 24 Νοεμβρίου 2020: Στο πλαίσιο του προγράμματος αγωγής υγείας "Αγαπώ τον εαυτό μου-τρέφομαι υγιεινά"  συνεχίζουμε το αφιέρωμα στην ελιά με την παρασκευή λιόψωμου, ενός πολύ υγιεινού και νόστιμου άρτου. Στις 23 Νοεμβρίου ψάξαμε με τους μαθητές και βρήκαμε τη συνταγή στο διαδίκτυο, στην ιστοσελίδα https://akispetretzikis.com/el/categories/pswmia-zymes/eliopswmo.

Έτσι στις 24 του μηνός έχουμε έτοιμα όλα τα απαραίτητα υλικά.

• 8 γρ. μαγιά ξηρή
  • 1 πρέζα ζάχαρη κρυσταλλική
  • 300 γρ. νερό
  • 500 γρ. αλεύρι γ.ο.χ.
  • 1 κ.σ. ρίγανη, ξερή
  • 1 κ.γ. αλάτι
  • 4 κ.σ. ελαιόλαδο
  • 150 γρ. φέτα
  • 100 γρ. ελιές, ψιλοκομμένες

Μαθητές της ανώτερης βαθμίδαςδιαβάζουν τη συνταγή. Διακρίνουν τα υλικά και μετρούν τις ποσότητες που είναι απαραίτητες για τη συνταγή.

13a10a14a07a04a05a03a

Οι μαθητές  της μέσης και κατώτερης βαθμίδας ανακατεύουν, ζυμώνουν, πλάθουν με τη βοήθεια του προσωπικού.

06a09a12a

Αφήνουμε τη ζύμη να ξεκουραστεί για μισή ώρα και ταυτόχρονα ψιλοκόβουμε τις ελιές. Ανακατεύουμε τις ελιές με τη ζύμη και την αφήνουμε να φουσκώσει σε προθερμασμένο φούρνο.

Μόλις φουσκώσει, κάθε μαθητής πλάθει το δικό του λιόψωμο.

01a02a11a

Τα βάζουμε στο φούρνο και σε λίγο το σχολείο μυρίζει … ψημένο ελαιόψωμο, δίνοντας αίσθηση σπιτιού, ζεστασιά, οικογένειας.

Μόλις ολοκληρώνεται το ψήσιμο, περιμένουμε με ανυπομονησία να κρυώσουν… Νοστιμότατα!!!

Ευχαριστούμε τη νοσηλεύτριά μας, κυρία Γεωργία, που ως υπεύθυνη του προγράμματος, είχε την ιδέα της παρασκευής του.