Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2016

Εδώ και 15 μέρες μια ερώτηση ακούγεται από το στόμα 2-3 παιδιών, "θα φάμε σήμερα; θα έρθει το μεσημεριανό φαγητό;". Δεν έφταιγαν τα παιδιά, φταίγαμε εμείς που στο πνεύμα της δημοκρατικότητας που μας διακρίνει τα κρατάμε για όλα τα ζητήματα ενήμερα. Τους το είχαμε πει από τα μέσα Γενάρη... Αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε ανάμεσα στο λόγο και την πράξη, μεσολαβεί ένας... Γολγοθάς.

Και η μέρα που το γεύμα ξεκίνησε, έφτασε.

Μας το έφεραν, συσκευασμένο σε πλαστικά μπωλ, που ήταν τοποθετημένα μέσα σε δύο μεγάλα ισοθερμικά δοχεία φαγητού.

DSC02253a DSC02254a DSC02255a DSC02256a

Με τη βοήθεια της ειδιικής βοηθού μας, κας Κατερίνας, πλύναμε όλοι τα χέρια μας.

DSC02252aDSC02251a

Στη συνέχεια τοποθετήσαμε τα sous-plats στο τραπέζι (έργα των μαθητών μας -http://dim-eid-peram.att.sch.gr/autosch/web/index.php/drastiriotites/ekpaideftika-programmata/agogis-ygeias/66-mesimeriano-geyma-aformi-gia-ekpaideftiki-drasi) και καθήσαμε γύρω από το τραπέζι. Ευχαριστήσαμε το Θεό για το πιάτο το φαΐ που έχουμε και ευχηθήκαμε "καλή όρεξη". Πρώτο γεύμα στο μενού ήταν κοτόπουλο με πατάτες, σαλάτα μαρουλιού και ρόκας, ψωμί ολικής αλέσεως.

DSC02257a DSC02258a

DSC02259a DSC02260a

DSC02261a DSC02262a

Τα μαχαιροπήρουνα με χαρτοπετσέτες ήταν στο τραπέζι. Είχαμε ξεχάσει κάτι σημαντικό, που μας το θύμισαν τα παιδιά, ποτήρια με ΝΕΡΟ. Τονίζουμε πάντα την αξία του νερού στη διατροφή μας και την αποφυγή ζαχαρούχων ή ανθρακούχων ποτών. Οι σαλάτες καταναλώθηκαν από όλους σχεδόν τους μαθητές, κάτι που μας εντυπωσίασε.

Όταν τελειώσαμε ευχηθήκαμε "Καλή Χώνεψη" και κάθε μαθητής, στο μέτρο των δυνατοτήτων του, ανέλαβε καθήκοντα μαζέματος του τραπεζιού και καθαρισμού του χώρου.

¨Λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες της πλειοψηφίας των μαθητών μας, το πρόγραμμα σίτισης στο σχολείο μας αποφασίστηκε να ενταχθεί στο ήδη υπάρχον πρόγραμμα αυτοεξυπηρέτησης των μαθητών μας. Βάσει προγράμματος, ορίζεται ένας υπεύθυνος μαθητής από την Ανώτερη ή Κατώτερη βαθμίδα για το μάζεμα και το καθάρισμα των πιάτων και μια ομάδα μαθητών της μέσης βαθμίδας για την καθαριότητα του χώρου, όπου τρώνε οι μαθητές.

Έτσι κι έγινε. Θα πίστευε κανείς ότι ο χώρος είχε καθαριστεί από ενήλικες. Βέβαια το προσωπικό ήταν σε επιφυλακή- από το να κόψουν με μαχαίρι το κρέας και να ταΐσουν, όπου ειδικές ανάγκες το απαιτούσαν, μέχρι να βοηθήσει σε σκούπισμα και πλύσιμο πιάτων.

Ακολουθούν φωτογραφίες από κάποια γεύματα που περιελαμβάνονταν στο μενού της εβδομάδας. 23/02/2016-Μακαρόνια με κιμά -σαλάτα λάχανο, καρότο και 25/02/2016-κρέας με κριθαράκι και σαλάτα μπρόκολο. Το ψωμί πάντα ολικής αλέσεως, χωριάτικο.

DSC02299 DSC02300 DSC02356

Ο σύλλογος διδασκόντων του Σχολείου είχε ήδη συζητήσει, πρακτικές λεπτομέρειες εφαρμογής του προγράμματος. Tο προσωπικό ομόφωνα αποφάσισε να προβεί σε τροποποίηση του σχολικού ωραρίου, όπως αυτή προτείνεται ενδεικτικά στο έγγραφο με Αριθ. Πρωτ. Φ14/223 /15477 /Δ1 «Οδηγίες ως προς την εφαρμογή του Προγράμματος Σίτισης «Σχολικά γεύματα στο Πέραμα» σε Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Περάματος». Ειδικότερα το σχολικό ωράριο διαμορφώνεται ως εξής:

1η -2η διδ. ώρα 08.10-09.30
Διάλειμμα 09.30-09.50
3η -4η διδ. ώρα 09.50-11.10
 Διάλειμμα 11.10-11.25
5η διδ. ώρα 11.25-12.00
 Σίτιση  ώρα 12.00-12.40

Πιστεύουμε ότι για τους δικούς μας μαθητές το κέρδος από το πρόγραμμα είναι πολύ μεγάλο. Είναι επένδυση στην υγεία των μελλοντικών πολιτών.
Ευχαριστούμε όλους όσους εργάστηκαν για την υλοποίησή του.