Ο πιο μικρός μαθητής του σχολείου μας, έκανε εγγραφή στις 22 Σεπτεμβρίου 2016 και είναι μόνο ενός έτους. Πρόκειται για να ένα μικρό χελωνάκι που αποφασίσαμε να δεχτούμε στο σχολείο για να κάνει παρέα στη χελώνα που έχουμε στον κήπο μας.

DSC03825aΤο παρατηρήσαμε , θαυμάσαμε την ομορφιά και τη συμμετρία του καβουκιού του, τα μικρά του ποδαράκια και το κεφαλάκι του. Το πήραμε στην παλάμη μας. Χαϊδέψαμε το καβούκι του. Μάθαμε τι τρώει και αποφασίσαμε να το φροντίζουμε. Ελπίζουμε να είναι χαρούμενο κοντά μας. Όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα θα το βγάλουμε στον κήπο. Προς το παρόν ζει σε ένα αρκετά ευρύχωρο δοχείο.

DSC03829aDSC03833aDSC03834a

Στις 26 Σεπτεμβρίου έφτασε στο σχολείο ακόμα ένα χελωνάκι. Μας το έφερε ένας μαθητής. Έτσι ο πληθυσμός στον κήπο αυξήθηκε. Έχουμε πια 4 χελώνες.

DSC03848a DSC03849a DSC03850