Στο πλαίσιο των προγραμμάτων περιβαλλοντικής, που υλοποιεί φέτος το σχολείο μας, με τίτλο:  «Από τον κήπο στο δάσος» και «Από το λουλούδι στον ανθόκηπο… από το δέντρο στο δάσος», είχαμε προγραμματίσει επίσκεψη στο Πάρκο του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (το γνωστό ΚΠΙΣΝ).  Πριν την επίσκεψη είχαμε ολοκληρώσει την ψηφιακή επίσκεψη στο πάρκο, κατόπιν εγγραφής στο μάθημα "Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος ταξιδεύει"  (SNFCC Class για μαθητές Α΄-Γ΄Δημοτικού).

DIADIKTIO1DIADIKTIO2Bebaiosi

Χάρη στην ψηφιακή πλατφόρμα οι μαθητές της ανώτερης βαθμίδας, μέσα από βίντεο, εικόνες, γρίφους, και παιχνίδια, γνώρισαν τα μέρη των φυτών, τους φίλους και τους εχθρούς τους, την εργασία του κηπουρού, τα λαχανικά που συναντάμε σε έναν Λαχανόκηπο, την κάθε εποχή. Με τη βοήθεια φύλλων εργασίας εντόπισαν τα κοινά φυτά που υπάρχουν στο σχολικό μας κήπο και στο πάρκο που επισκεφθήκαμε ψηφιακά.

Όμως για τους δικούς μας μαθητές, ιδιαίτερα τους μαθητές της Μέσης και Κατώτερης βαθμίδας, είναι απαραίτητη η επιτόπια επίσκεψη. Με τη βοήθεια του ΓΕΝ που μας παρέχει πάντα όχημα και οδηγό, σε όλες τις εξωσχολικές μας δραστηριότητες, επισκεφθήκαμε την Τρίτη 6 Απριλίου 2021 το πάρκο του ΚΠΙΣΝ. Η μέρα ήταν ηλιόλουστη και οι μαθητές απόλαυσαν την ομορφιά του φυσικού και τεχνητού περιβάλλοντος, τις μυρωδιές των καλλωπιστικών φυτών, των βοτάνων και προσέγγισαν πολυαισθητηριακά, όπου αυτό ήταν εφικτό, τη χλωρίδα του πάρκου.

1502030704

Με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών εντόπισαν δέντρα, θάμνους, πόες και αγρωστώδη. Διέκριναν τα μέρη των φυτών. Αναγνώρισαν τα κοινά φυτά που υπάρχουν στο πάρκο και στον κήπο του σχολείου. Αναγνώρισαν αμέσως τον λαχανόκηπο του πάρκου.

01050610180911121721222324262725

Μετά την ολοκλήρωση της επίσκεψης, οι μαθητές της ανώτερης βαθμίδας με τη βοήθεια του κ. Δημήτρη, συμπλήρωσαν το φύλλο εργασίας που είχαμε κατεβάσει από την πλατφόρμα του ψηφιακού μαθήματος.

DSC00599

Εντόπισαν επίσης τις διαφορές ανάμεσα στο περιβάλλον του πάρκου του ΚΠΙΣΝ (πάρκο αστικού τύπου) και στο δάσος της Καισαριανής καθώς και στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας επισκέψεις που είχαμε ήδη πραγματοποιήσει τους προηγούμενους μήνες. Τονίσαμε τις λέξεις φυσικό περιβάλλον - τεχνητό περιβάλλον, πάρκο αστικού τύπου. Οι μαθητές ήταν κουρασμένοι από το παιχνίδι και το περπάτημα, αλλά διαπιστώσαμε ότι το μυαλουδάκι τους ήταν δεκτικό στην πρόσληψη νέων εμπειριών και γνώσεων. Η φύση είναι ο καλύτερος δάσκαλος.

Αφού απόλαυσαν τον περίπατο και χόρτασαν παιχνίδι, κάποιοι μαθητές ζωγράφισαν τις εντυπώσεις τους με βάσει τις πέντε αισθήσεις.

20DSC00596DSC00597DSC00598

Οι αισθήσεις και η ψυχή μας γέμισαν από ομορφιά, η μνήμη από αναμνήσεις και το κυριότερο γυρίζουμε στο σχολείο ανανεωμένοι και με περισσότερη όρεξη για μάθηση. Η φύση μας ηρέμησε και μας αναζωογόνησε.

Ευχαριστούμε από καρδιάς:

• το ΚΠΙΣΝ για τη μεγάλη προσφορά του στο κοινωνικό σύνολο.
  • το ΓΕΝ για την παραχώρηση του οχήματος και ιδιαίτερα τον οδηγόγια την ευγένεια και την υπομονή του.