DSC00529

Ειδικό Δημοτικό Περάματος: 20 Απριλίου 2015, η σχολική ζωή ξαναβρίσκει τον παλμό της μετά τις 15 μέρες των διακοπών του Πάσχα. Η εναρκτήριος πρωινή προσευχή μάς υπενθυμίζει: Χριστός Ανέστη εκ νεκρών? Αναστάς ο Ιησούς από του τάφου?

Μια έκπληξη μας περίμενε στην αυλή του σχολείου. Ήταν η Άνοιξη που έβαλε το ασπροκίτρινο  φόρεμά της.  Ένα ευωδιαστό χαλί από χαμομήλι απλωνόταν στα πόδια μας και η μυρωδιά του μας τρέλαινε.  Τέτοιες ευκαιρίες δεν τις βρίσκει κανείς εύκολα. Το πρόγραμμα «Αρμενίζοντας στα πέλαγα των αισθήσεων» μπαίνει σε εφαρμογή. Θα μου πείτε:  «χωρίς προετοιμασία, πώς;» Τα πιο όμορφα πράγματα στη διδακτική πράξη, απαιτούν πρωτίστως έμπνευση, κέφι και ?τελικά όταν υπάρχει η εμπειρία όλα μπορούν να μετατραπούν σε εκπαιδευτική δραστηριότητα. Όταν η δραστηριότητα αυτή απαιτεί κίνηση, αφύπνιση όλων των αισθήσεων και πραγματοποιείται στο  φυσικό περιβάλλον, εκεί διαπιστώνεις ότι οι μαθητές σου πετάνε. Και κινητικές δυσκολίες και έλλειψη συντονισμού και δυσκολίες κατανόησης και εκτέλεσης εντολών, όλα εξαφανίζονται μονομιάς.

«Προσοχή! Δεν πατάμε το χαμομήλι!» ακούγεται η φωνή μιας δασκάλας. «Αυτό είναι καθαρό γιατί δεν πατάει κανείς εδώ, ούτε περνάνε ζώα. Ξεκινάμε το μάζεμα?»

Κάποιος κρατά μια σακούλα, οι άλλοι μαζεύουν? Πόσο γρήγορα γέμισε και? «τι ωραία που μυρίζει!», ακούγεται μια φωνή. Βλέπουν τα χρώματά του, το σχήμα του. Σίγουρα έμαθαν όλοι ότι αυτό είναι χαμομήλι, ότι δεν είναι ούτε παπαρούνα, ούτε μαργαρίτα. Νιώθουμε στα δάκτυλά μας πόσο απαλά και τρυφερά είναι τα πέταλα του λουλουδιού, πόσο διαφέρει η αίσθηση της αφής  που δίνει το πέταλο του λουλουδιού από τη γύρη και το βλαστό. Μπορεί η εικόνα ενός βιβλίου να δώσει τις ίδιες δονήσει στον εγκέφαλο, τα ίδια ερεθίσματα;  Η σακούλα γέμισε αμέσως αλλά διαπιστώσαμε ότι το χαμομήλι είχε μαζευτεί μαζί με τη ρίζα του και το βλαστό του.

Καιρός λοιπόν για ασκήσεις λεπτής κινητικότητας. Ένας βγάζει από τη σακούλα τα λουλούδια και τα βάζει σε ένα ταψί . Μια ομάδα παιδιών με τα ψαλίδια ανά χείρας αναλαμβάνει δράση. Κόβει το  άνθος μέσα στο ταψί και πετάει το κοτσάνι. Γέμισε το ταψί. Θα  το αφήσουμε να στεγνώσει, να ξεραθεί και μετά θα το βάλουμε σε βάζο. Σε μια βδομάδα θα μπορούμε να ετοιμάζουμε ρόφημα με το δικό μας χαμομήλι και ?έχει τόσες ευεργετικές ιδιότητες αυτό το ταπεινό φυτό.

(Για τις θεραπευτικές ιδιότητες του χαμομηλιού κοίτα :

Το χαμομήλι το τραγούδησε κι ο λαός μας, όπως κάνει συνήθως με κάθετι όμορφο που υπάρχει στη φύση.

ΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Η χριστιανική λαϊκή παράδοση έχει συνδέσει το χαμομήλι με τη γιορτή του Αγίου Γεωργίου, προφανώς γιατί ανθίζει κοντά στην γιορτή του (23 Απριλίου). Στα πιο παλιά χρόνια, στόλιζαν την εικόνα του Αγίου Γεωργίου με λουλούδια από χαμομήλι. Ο κίτρινος ύπερος του χαμομηλιού παραπέμπει στις αρρώστιες και στα βάσανα, ενώ τα λευκά του πέταλα στην ευτυχία. Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ή της περιφοράς της εικόνας οι προσκυνητές έπαιρναν τα λουλούδια του χαμομηλιού από την εικόνα και τα τοποθετούσαν στο εικόνισμα του σπιτιού τους για να προφυλάσσονται από τις ασθένειες. Όταν κάποιος νοσούσε από την οικογένεια, έφτιαχναν ιατρικά παρασκευάσματα και μέσα έριχναν και λίγο "διαβασμένο" χαμομήλι "για να πιάσει, όπως λέγανε, το γιατρικό".

?Άγιε μου Γιώργη άρχοντα, πιστέ μου καβαλάρη,

κάνε πάλι τα θάμα σου και μένανε μια χάρη.

Το που γιορτάζει η χάρη σου στα τέλη του Απρίλη

οπ? ανθίζουν ούλα τα κλαριά και το χαμομήλι?...