Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2015

20151116 113019

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΑΠΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ

Στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης "Ταξιδεύοντας με τον τροχό των ζώων" και της συμμετοχής μας στο πρόγραμμα ανακύκλωσης του βιωματικού σχολείου «Η ζωή χωρίς σκουπίδια», οι μαθητές της ανώτερης βαθμίδας, κατασκεύασαν τη μακέτα ενός αγροκτήματος με ανακυκλώσιμα υλικά. Τα στάδια εργασίας και οι στόχοι του προγράμματος παρουσιάζονται αναλυτικά στην ιστοσελίδα της Π.Ε. Πειραιά, στις αναρτήσεις του Σχολικού Συμβούλου Ε.Α.Ε 9ης Περιφέρειας κ. Γ. Μπαλαμώτη

http://dipe-peiraia.att.sch.gr/index.php/anartiseissxolikwnsymboulwn/eidikisagwgis με τον τίτλο 13. Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Περάματος ? Ένα αγρόκτημα από ανακυκλώσιμα υλικά.pdf.

Στο αρχικό στάδιο παρατήρησαν εικόνες αγροκτήματος, ανακάλεσαν στη μνήμη τους εμπειρίες από το αγρόκτημα με τα γαϊδουράκια που επισκεφτήκαμε, πριν από ένα μήνα, και μέσα από συζήτηση που έκαναν με τη δασκάλα τους κα Αργυρώ, εντόπισαν τα στοιχεία που ορίζουν ένα αγρόκτημα  και τα ζώα που ζουν σε αυτό. Στη συνέχεια συγκέντρωσαν τα υλικά, κυρίως διαφόρων ειδών συσκευασίες που προορίζονταν για τα σκουπίδια. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία  να συζητηθεί η έννοια της επαναχρησιμοποίησης  ως η αποτελεσματικότερη μέθοδος ανακύκλωσης.Αγρόκτημα από ανακυκλώσιμα υλικά

Τα υλικά που συγκεντρώθηκαν και χρησιμοποιήθηκαν ήταν: χάρτινο τελάρο διανομής του καθημερινού γεύματος, χάρτινα κουτιά από γάλα, κεσεδάκια, κομμάτια χαρτί από διάφορες συσκευασίες, ρολά υγείας, καπάκια, πλαστελίνη, οδοντογλυφίδες? Το σημαντικότερο όμως για να ζωντανέψει το αγρόκτημα ήταν τα ζώα. Και η λύση βρέθηκε? αξιοποιώντας ένα παλιό παιχνίδι σχεδόν διαλυμένο που υπήρχε στο σχολείο, την κιβωτό του Νώε.

Οι μαθητές άσκησαν και ανέπτυξαν τη λεπτή τους κινητικότητα, βάφοντας τα κουτιά από γάλα και τα ρολά υγείας για να φτιάξουν το στάβλο, το παχνί, το σπιτάκι και τα δέντρα του αγροκτήματος  και κόβοντας με το ψαλίδι κομμάτια χαρτί για σανό ή για ό,τι άλλο χρειαζόταν. Στη φάση αυτή σημαντική ήταν και η βοήθεια της ειδικής βοηθού, κας Ελένης Τσιρίγκα.

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΑΠΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ

Ενεργοποίησαν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους.

Δούλεψαν νοητικά με την έννοια της ταξινόμησης, του χώρου και της οργάνωσής του.

Αφού ολοκληρώθηκε η κατασκευή, έγινε συζήτηση με θέμα  τις αγροτικές εργασίες που απαιτεί η διατήρηση ενός αγροκτήματος. Δόθηκε έτσι η ευκαιρία στους μαθητές να αναπτύξουν τον προφορικό λόγο και να αναζητήσουν τις κατάλληλες λέξεις για να αποδώσουν τις διάφορες εργασίες.

Το σημαντικότερο όμως είναι ότι τα παιδιά πέρασαν υπέροχα!!!

Η κατασκευή της φάρμας, χάρη στον κατάλληλο χειρισμό της εκπαιδευτικού, δημιούργησε το πεδίο   μάθησης  για την επίτευξη στόχων που συνδέονται με όλους τους τομείς του ΠΑΠΕΑ (αναλυτικού προγράμματος ειδικής αγωγής).

"Ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του. Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει δικές του γέφυρες"Καζαντζάκης