Φέτος 3 Δεκεμβρίου έπεσε ημέρα Σάββατο. Έτσι απoφασίσαμε να αφιερώσουμε την προηγούμενη μέρα, Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου, στα άτομα με αναπηρία. Καλέσαμε στο σχολείο μας τους μαθητές του 9ου Νηπιαγωγείου Περάματος και κάναμε μαζί κάποιες δραστηριότητες. Στόχος μας ήταν να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές στις ανάγκες των ΑμΕΑ και στη σημασία της αλληλοαποδοχής.

Έφτασαν χαρούμενοι στο σχολείο μας, φέρνοντάς μας ως δώρο μια πανέμορφη κάρτα που την είχαν ζωγραφίσει μόνοι τους και είχαν γράψει τα ονόματά τους.

DSC04237 1

DSC04236 1

Αρχικά επιλέξαμε να δούμε την ταινία μικρού μήκους «Cuerdas» (Σκοινάκια), του Ισπανού σκηνοθέτη Pedro Solis, η οποία απέσπασε βραβείο «Goya» ως καλύτερη μικρού μήκους ταινία κινουμένων σχεδίων για το 2014.

Cuerdas Chordes icon7 Cuerdas Chordes icon9

DSC04192 1DSC04194 1

Πρόκειται για μια αληθινή ιστορία που προβληματίζει. Η ταινία  πραγματεύεται την τρυφερότητα και τη φιλία ανάμεσα σε δύο παιδιά, ένα εκ των οποίων το ένα πάσχει από εγκεφαλική παράλυση. Ένα αγόρι με αναπηρία, ένα αγόρι «αλλιώτικο» από τα άλλα, έρχεται στο σχολείο. Η μικρή Μαρία ενθουσιάζεται μαζί του και του χαρίζει τη φιλία της. Στο τέλος της ιστορίας το αγόρι «φεύγει» και τότε η μικρή Μαρία αποφασίζει τι θα γίνει όταν μεγαλώσει! Η αθώα ψυχή ενός παιδιού μπορεί να αποτελέσει κινητήρια δύναμη όχι μόνο για όλη τη ζωή του αλλά και για τη ζωή των γύρω του. Η ευαισθησία, η αυταπάρνηση, η άγνοια της ιδιοτέλειας, διδάσκουν δύναμη και όχι αδυναμία.Ο πόνος της απώλειας στην τρυφερή παιδική ηλικία, μπορεί να μας σημαδέψει για πάντα και να καθορίσει τις επιλογές μας, όχι μόνο στον επαγγελματικό τομέα αλλά και στην προσωπική μας ζωή. Η δύναμη της εικόνας είναι τόσο μεγάλη που παρόλο που το βίντεο είναι στα ισπανικά, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα να το κατανοήσουμε.

Cuerdas Chordes icon1

Στη συνέχεια φτιάξαμε όλοι μαζί στολίδια για το Χριστουγεννιάτικο δέντρο εν όψει των εορτών των Χριστουγέννων. Το υλικό που χρησιμοποιήσαμε ήταν ζυμάρι φτιαγμένο από αλεύρι, νερό και αλάτι. Για να το χρωματίσουμε βάλαμε χρώμα τέμπερας.

DSC04202 1 DSC04207 1

DSC04208 1 DSC04210 1

DSC04224 1 DSC04225 1

Τα χέρια των παιδιών, χρησιμοποιώντας κουπάτ ποικίλων σχεδίων, έφτιαξαν πολύ όμορφα στολίδια.

DSC04226 1

Στη συνέχεια βγήκαμε στον κήπο του σχολείου μας. Εκεί μας περίμενε μια έκπληξη. Ένα από τα χελωνάκια μας, το μικρότερο, είχε ξεχάσει να πέσει σε χειμερία νάρκη. Είχε ξεγελαστεί μάλλον από τον ήλιο που είχε προβάλλει τούτο το χειμωνιάτικο πρωινό. Τα παιδιά το παρατήρησαν με προσοχή και έκαναν τα σχόλιά τους. Παίξαμε όλοι μαζί και στο τέλος βγάλαμε και μια αναμνηστική φωτογραφία.

DSC04233 1

Τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου θα πάμε εμείς στο δικό τους το χώρο για να συνεχίσουμε τις χριστουγεννιάτικες κατασκευές? και να τους δώσουμε τα στολίδια, που στο μεταξύ θα έχουν στεγνώσει και θα μπορούν να τα κρεμάσουν στο χριστουγεννιάτικο δέντρο τους. Περάσαμε υπέροχα με τους φίλους μας από το Νηπιαγωγείο. Θα πρέπει να βρούμε χρόνο να συναντιόμαστε συχνότερα. Μπορούμε να κάνουμε πολύ όμορφα πράγματα μαζί...