23 Ιανουαρίου 2019: σήμερα πραγματοποιήθηκε η πρώτη ψυχαγωγική επίσκεψη για τη νέα χρονιά. Στο θέατρο του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης (Πειραιώς 206) παρακολουθήσαμε την παράσταση "Αργοναυτική Εκστρατεία" της Κάρμεν Ρουγγέρη.

DSC04099aDSC04096aDSC04094aDSC04103aDSC04108a

Η Αργοναυτική εκστρατεία αποτελεί έναν από τους δημοφιλέστερους μύθους της ελληνικής αρχαιότητας. Σκοπός της, σύμφωνα με το μύθο, ήταν να φέρει ο Ιάσονας το Χρυσόμαλλο δέρας από την Κολχίδα (Αία), στο βασιλιά Πελία . Μάθαμε για το χρυσόμαλλο δέρας, τη ζωή του Ιάσονα, την εκπαίδευσή του, το ταξίδι του, τις περιπέτειές του... Το σημαντικό όμως είναι ότι περάσαμε πολύ ωραία. Ό,τι πληροφορίες πήραμε, μέσω της θεατρικής παράστασης, τις πήραμε με ευχάριστο τρόπο. Όλα ήταν εξαιρετικά: τα κοστούμια, τα σκηνικά, η μουσική, τα τραγούδια... Η μουσική ιδίως μας ταξίδεψε στον Πόντο και τη Μαύρη Θάλασσα.

DSC04106a.DSC04110aDSC04113a

Την παράσταση απολαύσαμε μικροί και μεγάλοι. Ένα καλό θεατρικό έργο κρατάει το ενδιαφέρον όλων και όλοι το απολαμβάνουν. Η συμπεριφορά των μαθητών ήταν εξαιρετική.

Αύριο θα ζωγραφίσει ο καθένας ό,τι τον εντυπωσίασε και θα συζητήσουμε το έργο.

Ευχαριστούμε:

-όλους τους συντελεστές της παράστασης και ιδιαιτέρως την κυρία Κάρμεν Ρουγγέρη,

-το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης για την προσφορά του,

-τις ταξιθέτριες και τους ταξιθέτες για την ευγένειά και την ανοχή τους.

-τον κ. Στράτο, τον οδηγό του σχολικού μας και

-το Γ.Ε.Ν. για την προσφορά του οχήματος.