24 Ιανουαρίου 2019: την επόμενη μέρα από την παρακολούθηση της παράστασης "Αργοναυτική Εκστρατεία" στο θέατρο του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης  συζητήσαμε τις εντυπώσεις μας και ζωγραφίσαμε. Ο ενθουσιασμός των μαθητών ήταν αμείωτος.

DSC04115aDSC04115a

"Αυτοί είναι δεμένοι με κόκκινες κλωστές". Πρόκειται για τη σκηνή που οι Αργοναύτες μυούνται στη Σαμοθράκη στα Καβείρια μυστήρια και χορεύουν δεμένοι με κόκκινες κορδέλες.

Στ.Κ.: "Είναι τα πουλιά που παίρνουν το φαγητό του παππού. Το τραπέζι με τα πιάτα...". Αναφέρεται στις Άρπιυες που άρπαζαν το φαγητό του Φινέα.

"Οι πολεμιστές χορεύουν με τις γυναίκες. Είναι χαρούμενοι."

Γ.Π.: "Είναι η σκηνή. Πάνω το πορτοκαλί είναι τα φώτα. Είναι δύο γυναίκες και ένας άντρας."DSC04122a

"Εκεί που παίζουν θέατρο" (Η σκηνή του θεάτρου)

"Οι Αργοναύτες πολεμούν"

"Η θάλασσα έχει τρικυμία και το καράβι πάει πάνω-κάτω"

Η κατώτερη βαθμίδα του σχολείου με τη βοήθεια του προσωπικού (του δασκάλου τους κ. Αργύρη, της Μελίνας, εκπαιδευτικής νοσηλεύτριας  και της Έλλης, ειδικής βοηθού), έκανε κολλάζ, που παριστάνει την Αργώ να περνάει ανάμεσα στις Συμπληγάδες Πέτρες.

Η θεατρική παράσταση "Αργοναυτική Εκστρατεία" άφησε το αποτύπωμά της στην καρδιά και στη μνήμη μικρών και μεγάλων. Η τέχνη μιλά με τον τρόπο της, στον καθένα μας και ο καθένας την αντιλαμβάνεται, χρησιμοποιώντας τα δικά του αντιληπτικά μονοπάτια και τα δικά του εκφραστικά μέσα.