Στη διάρκεια μιας εβδομάδας, την διδακτική ώρα των χειροτεχνικών δεξιοτήτων αποφασίσαμε να φτιάξουμε με τους μαθητές μας ένα επιτραπέζιο παιχνίδι, με τη λογική ότι αυτό που φτιάχνει κανείς το αγαπάει περισσότερο, συνδέεται με αυτό και προσπαθεί να μην το χαλάσει. Βαφτίσαμε το παιχνίδι μας «Το νησί των πειρατών».

Οι Παιδαγωγικοί-Εκπαιδευτικοί στόχοι του παιχνιδιού ήταν:

• Να εμπεδώσουν οι μικροί μαθητές μας, παίζοντας, τους αριθμούς από το 1-6.
  • Να μάθουν τα βασικά χρώματα.
  • Να τηρούν τους κανόνες του παιχνιδιού που έχουν δημιουργήσει οι ίδιοι.
  • Να περιμένει ο καθένας τη σειρά του και να θυμούνται ποιος παίζει πριν και ποιος μετά.

05a06a

Δραστηριότητες που έγιναν από τους μαθητές:

- Έκοψαν και ζωγράφισαν πρώτα το μεγάλο νησί των πειρατών και τα μικρά νησιά γύρω από αυτό.

- Ζωγράφισαν και κόλλησαν κύκλους, με συγκεκριμένο χρώμα πάνω σε κάθε νησί

- Ζωγράφισαν τους αριθμούς από το 1 ως το 6 και κόλλησαν έναν αριθμό σε κάθε νησάκι.

- Συζητήσαμε όλοι μαζί τους κανόνες του παιχνιδιού.

- Έφτιαξαν καραβάκια με τη βοήθεια του προσωπικού. Κάθε καραβάκι αντιστοιχεί σε ένα πιόνι και έχει διαφορετικό χρώμα.

Κανόνες παιχνιδιού

Κάθε μαθητής επιλέγει το καραβάκι του και το τοποθετεί στη μακέτα του παιχνιδιού.

Ρίχνει το ζάρι και πηγαίνει στο νησί με τον αντίστοιχο αριθμό του ζαριού.

Ο αριθμός- κλειδί του παιχνιδιού είναι ο αριθμός 6 που αντιστοιχεί στο νησί των πειρατών. Όποιος φέρει με το ζάρι τον αριθμό 6, τον πιάνουν οι πειρατές στο μεγάλο νησί και δεν μπορεί να φύγει. Ο τελευταίος παίχτης που μένει και δεν τον έχουν πιάσει οι πειρατές ελευθερώνει τους υπόλοιπους παίχτες και … το παιχνίδι ξαναρχίζει από την αρχή.

01a02a03a

Ευχαριστούμε την ειδική βοηθό μας, κυρία Χαρά που είχε την έμπνευση της δημιουργίας του.