02

Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019: Η 3η Δεκεμβρίου παγκοσμίως, είναι αφιερωμένη στα άτομα με Αναπηρία (ΑμεΑ). Θεσπίστηκε από τα Ηνωμένα Έθνη το 1992. Εορτάζεται σε όλον τον Πλανήτη προωθώντας την κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και την κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων αυτώνΟ αριθμός των ατόμων με αναπηρία υπολογίζεται περίπου στο 15% του παγκόσμιου πληθυσμού και στην Ελλάδα ο αριθμός των ΑμεΑ είναι περίπου 1 εκατομμύριο.

Για μας η σημερινή μέρα ήταν μέρα έμπνευσης, δημιουργικότητας και επικοινωνίας. Κάναμε πολλές-πολλές δραστηριότητες στο Ειδικό Σχολείο και συνδημιουργήσαμε με τους μαθητές του 9ου Νηπιαγωγείου Περάματος:

1.Παίξαμε ένα διαδραστικό παιχνίδι "Πώς φερόμαστε σε άτομα με αναπηρία". Χωρισμένοι οι μαθητές σε δυάδες, ο ένας είχε κινητική αναπηρία και ό άλλος δεν είχε, εκπαιδεύτηκαν στο να βοηθούν άτομα με κινητικά προβλήματα να κινούνται εύκολα και με ασφάλεια.

01

2.Φτιάξαμε αφίσα με το σύνθημα: "Καθένας μας είναι μοναδικός, υπέροχος. Όλοι μαζί είμαστε ένα...ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ".

3. Σκεφτήκαμε, είπαμε και γράψαμε συνθήματα: "Μπορώ, Μπορείς, Μπορούμε","Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι".

0307

4. Σε συνεργασία με τους μαθητές του 9ου Νηπιαγωγείου Περάματος και την κυρία Σοφία, τη νηπιαγωγό τους, γιορτάσαμε όλοι μαζί και φτιάξαμε αγιοβασιλάκια...

0809111213

060510