26 Φεβρουαρίου 2020: Στο θέατρο του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης (Πειραιώς 206) παρακολουθήσαμε την παράσταση "Θησέας και Μινώταυρος" της Κάρμεν Ρουγγέρη.

DSC00896aDSC00905a

Ο μύθος είναι λίγο-πολύ γνωστός σε όλους. Η παράσταση πετυχαίνει να εξευγενίσει ένα μύθο αιμοχαρή και σκληρό για την παιδική ηλικία, προβάλλοντας τη σημασία των ανθρωπίνων σχέσεων, μετατρέποντας τους ληστές σε αριστοφανικούς χαρακτήρες, τονίζοντας ιδιαίτερα το ήθος και το χαρακτήρα του ήρωα, όπως το σεβασμό που είχε ο Θησέας στους γονείς του, το αίσθημα αυτοθυσίας, το σεβασμό στους μεγαλύτερους κ.λ.π. Δημιουργεί στα παιδιά θετικά συναισθήματα και δίνει πληροφορίες, διατηρώντας την επιστημονική ακρίβεια των ιστορικών πηγών. Το έργο χωρίζεται σε δύο μέρη.

Το πρώτο μέρος, αναφέρεται:

- στον Αιγέα και στο χρησμό που πήρε από το Μαντείο των Δελφών

-στην πορεία και στα κατορθώματα του Θησέα από την Τροιζήνα στην Αθήνα.

Το δεύτερο μέρος, περιλαμβάνει:

-Το ταξίδι του Θησέα προς την Κρήτη, που αποδίδεται εικαστικά με εντυπωσιακό τρόπο,

-Το παλάτι του Μίνωα με τον λαβύρινθο, μέσα στον οποίο ο Θησέας σκοτώνει το Μινώταυρο και με το μίτο της Αριάδνης, βγαίνει ζωντανός,

-Την επιστροφή του ήρωα στην Αθήνα και τον τρόπο που διοίκησε την πόλη των Αθηνών.

Η παραδοσιακή κρητική μουσική, οι μαντινάδες, η αφήγηση σε ιαμβικό δεκαπεντασύλλαβο που θυμίζει Ερωτόκριτο, τα κουστούμια των νέων που συνόδευαν το Θησέα με το χαρακτηριστικό αντρικό μαύρο κρουσσάτο κεφαλομάντηλο, οι χοροί… μας μετέφεραν στην Κρήτη και στις Κυκλάδες. Η μουσική μάς ταξίδεψε και έκανε τους μαθητές μας να χειροκροτούν με την καρδιά τους.
Μάθαμε ένα μύθο από την ελληνική μυθολογία διασκεδάζοντας.

Την παράσταση απολαύσαμε μικροί και μεγάλοι. Ένα καλό θεατρικό έργο κρατάει το ενδιαφέρον όλων και όλοι το απολαμβάνουν. Η συμπεριφορά των μαθητών ήταν εξαιρετική.

Την επόμενη μέρα 27/02/2020, θυμηθήκαμε το θεατρικό έργο και το μύθο του Θησέα και ζωγράφισε ο καθένας ό,τι τον εντυπωσίασε.

DSC00919DSC00920DSC00921

Ευχαριστούμε:

-όλους τους συντελεστές της παράστασης και ιδιαιτέρως την κυρία Κάρμεν Ρουγγέρη,

-το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης για την προσφορά του,

-τις ταξιθέτριες και τους ταξιθέτες για την ευγένειά τους.

-τον κ. Νίκο, τον οδηγό του σχολικού μας και

-το Γ.Ε.Ν. για την προσφορά του οχήματος.