Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2020 : Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε σήμερα τους μαθητές  μας. Γνωρίζοντας την επίσκεψη φίλων από το Δημοτικό της Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά, Jeanne d'Arc , τους παροτρύναμε να φτιάξουν μια ευχαριστήρια κάρτα με κολλάζ.

020304

050601

Μια τριμελής ομάδα από το  Δημοτικό Σχολείο της Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά  μας επισκέπτεται. Η  Αδελφή Άννα-Μαρία , η καθηγήτρια γαλλικών κυρία  Νέβη Γκλουλλέρο  και ο  κύριος Αντώνης  περνούν το κατώφλι του σχολείου μας κουβαλώντας ένα .. .τεράστιο κουτί . Πρόκειται για μια επαγγελματική ηλεκτρική σκούπα. Η δωρεά , εκ μέρους των Αδελφών και του προσωπικού του Δημοτικού Σχολείου της Jeanne d'Arc , έγινε στη μνήμη της σεβαστής Αδελφής Jovite, που έφυγε από τη ζωή στις 28 Ιανουαρίου 2020. Δεν είναι τόσο το δώρο, όσο η αγάπη που μας  περιβάλλουν και τα παιδιά αυτό το διαισθάνονται.   Η Αδελφή Άννα-Μαρία τούς διαβάζει την κάρτα και τα παιδιά είναι τόσο ήσυχα που μας εντυπωσιάζουν.

DSC00248αDSC00249α

Μόλις οι επισκέπτες αποχωρούν, η περιέργειά τους εκδηλώνεται σε όλο της το μεγαλείο. Ο ενθουσιασμός τους είναι τόσο έκδηλος, που δεν επιτρέπει να μπούμε στην τάξη. Το μήνυμα το πήραμε. "Πάμε όλοι στην αυλή να ανοίξουμε το κουτί ", ακούγεται μια φωνή και το μελισσολόι ξεχύνεται. Μπαίνουν όλοι σε κύκλο. Η  σκούπα γίνεται το επίκεντρο προσοχής μικρών και μεγάλων.

DSC00252aDSC00253aDSC00256a

Ο  κύριος Δημήτρης αναλαμβάνει να τη συναρμολογήσει και να τη βάλει σε λειτουργία. Ρίχνουμε ιδέες και πειραματιζόμαστε. Τελικά διαβάζουμε και το εγχειρίδιο. Βάζουμε τα ροδάκια , τους σωλήνες ... Εξασφαλίζουμε μπαλαντέζα και πρίζα και η σκούπα αποκτά ...φωνή. Η αυλή χρειαζόταν καθάρισμα . Τώρα όλοι είναι πρόθυμοι να δοκιμάσουν. Τους βάζουμε στη σειρά και ο καθένας περιμένει ανυπόμονα να πιάσει στα χέρια του ...το νεοφερμένο επισκέπτη.

DSC00265aDSC00268aDSC00270a

01a02a03a

Και αυτό... εκπαίδευση είναι! Πού να το φανταζόμασταν ότι η σκούπα θα τους έδινε τόση χαρά. Σίγουρα δεν είχαν κάτι τέτοιο στο μυαλό τους οι συνάδελφοι της Jeanne d'Arc.