Τα αστεράκια της Κατώτερης Βαθμίδας του σχολείου μας, με τη βοήθεια της υπεύθυνης εκπαιδευτικού, κυρίας Νάντιας Κιρκιλή και του Ειδικού και εκπαιδευτικού προσωπικού δημιουργούν εμπνεόμενα από το χειμώνα: χιονανθρωπάκια, σκιέρ, χιονισμένο τοπίο, το δέντρο του χειμώναΤα δύο πρώτα κατασκευάζονται ατομικά από τον κάθε μαθητή της τάξης, ενώ τα δύο τελευταία είναι ομαδικές εργασίες. Σκοπός αυτών των δραστηριοτήτων είναι η εξοικείωση των μαθητών με την εποχή του χειμώνα και τα χαρακτηριστικά της. Έμμεσα επιτυγχάνονται οι ακόλουθοι στόχοι του Π.Α.Π.Ε.Α.:
-ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων
-εξάσκηση της λεπτής κινητικότητας
-αναγνώριση και εκμάθηση χρωμάτων
-χρήση διαφορετικών υλικών
-αποδοχή διαφόρων αισθητηριακών ερεθισμάτων.
Τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι τα ακόλουθα:
- νερομπογιές - πινέλα
- δακτυλομπογιές
- μαρκαδόροι
- ψαλίδια
- χαρτόνια κανσόν, γκοφρέ
- γλωσσοπίεστρα
- κορδέλες
- σύρματα πίπας
- πον-πον
- οδοντογλυφίδες
- κουκουνάρια
- χάρτινα ρολά (στελέχη) από χαρτιά υγείας.

ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ
  01a02a03a04

ΣΚΙΕΡ

05a06a08a09a07a10a11a

ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΤΟΠΙΟ

12a13a14a15a16a

ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ

17a18a

Δεν είχαμε ολοκληρώσει τις χειμωνιάτικες δημιουργίες μας, όταν το φαινόμενο "Μήδεια" έπληξε την Αττική και τα σχολεία παρέμειναν τρεις μέρες κλειστά (15, 16 και 17 Φεβρουαρίου). Τόση δουλειά για το χειμώνα (καιρικές συνθήκες, χειμωνιάτικα ρούχα,...) σίγουρα έπιασε τόπο.