Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2015

Στα πλαίσια των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης:

• «Ταξιδεύοντας με τον τροχό των ζώων» και
  • «Μαθαίνω, τραγουδώ, ζωγραφίζω, αγαπώ και φροντίζω τα ζώα»

ταξιδέψαμε σε μια χώρα διαφορετική από όλες τις άλλες και ζήσαμε μια ξεχωριστή εμπειρία. Ταξιδέψαμε στη "Γαϊδουροχώρα". Με τη βοήθεια του Δημήτρη και της Τατιάνας  ανακαλύψαμε πολλές κρυφές πτυχές της ζωής και του χαρακτήρα των γαϊδουριών. Γνωρίσαμε, παίξαμε,  βουρτσίσαμε, αγκαλιάσαμε τον Πεπίτο, τη Μανού, τη Λιλή, τον Ισίδωρο, την Ευτυχία, τη Λεμονιά. Μάθαμε τι τρώμε, πού κατοικούν και πότε είναι ευτυχισμένα. Είδαμε εργαλεία και σύνεργα που συνδέονταν στο παρελθόν με τη ζωή του γαϊδουριού (καπίστρι, σαμάρι, χαλινάρι, υνί, άροτρο, κοφίνια). Παρατηρήσαμε λεπτομέρειες στο σώμα τους (τα δόντια, τη χαίτη, την ουρά, τα νύχια, τις οπλές).

Είδαμε το στάβλο και το κοτέτσι, χώρους που για το παιδί της πόλης είναι μόνο στα παραμύθια. Γνωρίσαμε ακόμα τη Ζαφείρω, τη Μάρω και την Αρετή, τις κυρίες του κοτετσιού.

Στο καλαίσθητο περιβάλλον που έχετε δημιουργήσει, οι μαθητές μας απόλαυσαν το φυσικό περιβάλλον και κινήθηκαν με άνεση.

Μάθαμε παίζοντας και παίξαμε μαθαίνοντας. Ζωγραφίσαμε τις εμπειρίες μας. Ως εκπαιδευτικοί, γνωρίζουμε πολύ καλά ότι η βιωματική μάθηση δε λησμονείται.

Εδώ παρατηρούμε τα δόντια και την οπλή του γαϊδάρου

Γνωρίζουμε την πυραμίδα διατροφής του γαϊδάρου. Μαθαίνουμε δηλαδή τα φαγητά που τρώει καθημερινά, σε μεγαλύτερη ποσότητα και αυτά που καταναλώνει 1-2 φορές την εβδομάδα.

Πιάνουμε φιλία με τις αρχόντισσες του κοτετσιού

Παρατηρούμε πόσο καλαίσθητο είναι το αυτοσχέδιο γυμναστήριο των γαϊδουριών. Τα γαϊδουράκια αθλούνται τακτικά για να είναι σε φόρμα.

Αντικείμενα που υπάρχουν στον περιβάλλοντα χώρο (σαμάρια, άροτρο, αλέτρι, κοφίνια, αντικείμενα καθαρισμού και φροντίδας των γαϊδουριών)

Εδώ ζωγραφίζουμε, παρατηρούμε εικόνες, παίζουμε παιχνίδι μνήμης και αντίληψης

Την επόμενη μέρα στο σχολείο, οι μαθητές διαλέγουν να ζωγραφίσουν γαϊδουράκια.

Ευχαριστήσουμε από καρδιάς το Δημήτρη και την Τατιάνα για την ευκαιρία που μας πρόσφεραν να επισκεφθούμε τη "Γαϊδουροχώρα", το μικρό παράδεισο που έφτιαξαν με μεράκι στο Κορωπί, από αγάπη στα γαϊδουράκια.

Για τα παιδιά με ειδικές ανάγκες, το φυσικό περιβάλλον είναι το καλύτερο μέσον για να ανακαλύψουν τον ίδιο τους τον εαυτό και να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη. Το συναίσθημα τους εκδηλώνεται και αναπτύσσεται ευκολότερα μέσα από τη μη λεκτική επικοινωνία με τα ζώα, με το άγγιγμα, την παρατήρηση και το χάδι.