Κατόπιν προσκλήσεως που δεχτήκαμε από το Ειδικό Δημοτικό Κορυδαλλού, για να τιμήσουμε με την παρουσία μας τη βράβευσή του από το Βρετανικό Συμβούλιο με το Διεθνές Σχολικό Βραβείο (International School Award), με μεγάλη μας χαρά αποφασίσαμε να συμμετέχουμε με μια αντιπροσωπεία μαθητών μας, τους οποίους συνόδευε η δασκάλα τους, κα Μπουρού Αργυρώ. Στα πλαίσια του ανοίγματος του ειδικού σχολείου σε άλλες μονάδες, γενικής ή ειδικής αγωγής, θεωρήσαμε σημαντικό την επικοινωνία  των μαθητών μας με μαθητές του Ειδικού Κορυδαλλού. Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο "Στον τροχό της επικοινωνίας, παίζω με φράσεις και κανόνες συμπεριφοράς", αδράξαμε  της ευκαιρία να μάθουν οι μαθητές μας να συγχαίρουν και να βιώνουν ως δική τους χαρά την επιτυχία των άλλων. Ταυτόχρονα επεκταθήκαμε και σε άλλες φράσεις που συνδέονται με εκδηλώσεις της κοινωνικής ζωής (θάνατος, γέννηση παιδιού, γάμος, βάφτιση). Οι φράσεις αυτές θα αποτελέσουν αντικείμενο παιχνιδιού και εκπαιδευτικού προγράμματος καθόλη τη διάρκεια του σχολικού έτους με σκοπό την εμπέδωσή τους.

PROSKLHSH KORYDALLOU

Για να αφομοιώσουμε καλύτερα τη λέξη ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, τη φτιάξαμε και με πλαστικά καπάκια, χρησιμοποιώντας για τα ίδια γράμματα, το ίδιο χρώμα. Βάζοντας κάθε παιδί την παλάμη του χεριού του, έφτιαξε με μολύβι το περίγραμμά της και το χρωμάτισε. Έτσι δουλέψαμε με μία δραστηριότητα σχεδόν όλους τους τομείς του αναλυτικού προγράμματος, των κοινωνικών δεξιοτήτων, του προφορικού λόγου (τονίζοντας ότι το γ μπροστά από το χ προφέρεται ν), της σχολικής ετοιμότητας (γραφή-χρώματα) και της λεπτής κινητικότητας (εργοθεραπεία).

Πέμπτη 15 Οκτωβρίου 2015

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2015

Η υποδοχή που μας έγινε από το προσωπικό και τους μαθητές του Ειδικού Δημοτικού Κορυδαλλού ήταν συγκινητική, όπως ομολόγησαν οι μαθητές μας και η συνοδός εκπαιδευτικός, η κα Μπουρού. Οι εκδηλώσεις που πλαισίωναν την απονομή του βραβείου ήταν πολύ καλά οργανωμένες και δεν κούρασαν καθόλου τους μαθητές μας. Αντιθέτως τους έπεισαν ότι η συμμετοχή σε δρώμενα θεατρικά και χορευτικά τους τιμά και δεν πρέπει να διστάζουν να συμμετέχουν.

Ευχόμαστε θερμά συγχαρητήρια στο προσωπικό και στους μαθητές του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού, πάντα να έχουν επιτυχίες και τους ευχαριστούμε για την ευκαιρία που μας πρόσφεραν να συμμετέχουμε στη χαρά της βράβευσής τους.