Δευτέρα 5 Οκτωβρίου, ώρα 08:30 π.μ.

Στα πλαίσια της 2ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με θεματικό άξονα: «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα» σε συνεργασία με το 9ο Νηπιαγωγείο Περάματος, γιορτάσαμε τη μέρα σχολικού Αθλητισμού, στο γυμναστήριο του σχολείου μας.

1.Στο χώρο του γυμναστηρίου, δημιουργήσαμε 9 πεδία αθλητικών δραστηριοτήτων με το αθλητικό υλικό που διαθέτουμε στον αθλητικό μας χώρο:

• Ξεκινούσαν με κουτσό,
  • πατούσαν σε steps,
  • περνούσαν κάτω και πάνω από εμπόδια διαφορετικού ύψους (φτιαγμένα από κώνους και ράβδους),
  • έκαναν ισορροπία πάνω σε ανισόμετρα επίπεδα,
  • πηδούσαν με την μπάλα αναπήδησης κρατώντας τον κρίκο,
  • πηδούσαν σε τραμπολίνο,
  • ανέβαιναν σκαλιά και
  • κατέβαιναν τσουλήθρα,
  • πετούσαν τη μπάλα στο καλάθι του μπάσκετ ή σε μικρή μπασκέτα που... είχαμε επινοήσει, ανάλογα με το τι ήθελε το κάθε παιδί.

2. Στη συνέχεια, όλοι μαζί με τη συνοδεία μουσικής, απολαύσαμε το παιχνίδι με το αερόστατο, προσπαθώντας να κρατήσουμε τις μπάλες πάνω στο αερόστατο, ενώ ταυτόχρονα το ανεβοκατεβάζαμε. Ο συντονισμός δεν ήταν εύκολος για μας αλλά καταβάλαμε όλες μας τις δυνάμεις και δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό.

3. Για να ξεκουραστούμε λίγο, πήγαμε χορεύοντας στην αίθουσα με το διαδραστικό πίνακα, όπου διαβάσαμε το παραμύθι "Μια αθλητική μέρα στο δάσος". Το συζητήσαμε εντοπίζοντας όλα τα ζώα αθλητές.

4. Είδαμε στο διαδραστικό εικόνες σχετικές με τους Ολυμπιακούς αγώνες και τα Ολυμπιακά αθλήματα.  Επιστρέψαμε  "μπουσουλώντας" στο γυμναστήριο όπου δουλέψαμε με το σήμα των Ολυμπιακών αγώνων.

• Σχηματίσαμε, χωρισμένοι  με 5 κύκλους, το σήμα των Ολυμπιακών αγώνων,
  • παίξαμε παιχνίδι με τα χρώματα των κύκλων "Βρες σε ποια ήπειρο πατώ",
  • φτιάξαμε το ολυμπιακό σήμα με πλαστικά καπάκια.

5. Τέλος επιλέξαμε για παραολυμπιακό άθλημα να παίξουμε γκόλμπολ. Ο χρόνος πέρασε χωρίς να το καταλάβουμε. Αποφασίσαμε, αφού έχουμε παιχνίδι Boccia, μια μέρα να την αφιερώσουμε αποκλειστικά σε παραολυμπιακά αθλήματα.

Και βέβαια δε μπορούσαμε παρά να βραβεύσουμε όλους τους μαθητές μας για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους: