Την Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2016, στον Πολυχώρο του Δήμου Αθηναίων "Άννα και Μαρία Καλουτά" παρακολουθήσαμε την παιδική θεατρική παράσταση  "ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΑ" της αδελφής Κεχαριτωμένης Γιαννέλου, σε σκηνοθεσία Κατερίνας Πανταζοπούλου

KERAS 14

Η παράσταση δόθηκε αποκλειστικά για μας, γιατί, όπως φάνηκε, ενώ δεν ήταν να δοθεί παράσταση στις 9:30, επειδή μας διευκόλυνε αυτή η ώρα, η παράσταση πραγματοποιήθηκε με μοναδικούς θεατές τους μαθητές του σχολείου μας, μόνο δηλαδή για 13 παιδιά.

KERAS 1

KERAS 2

KERAS 3

Μεγάλη μας τιμή και εξαιρετική εμπειρία για τους μαθητές μας ήταν η επικοινωνία τους με τους ηθοποιούς και τη σκηνοθέτη του έργου.

KERAS 12

KERAS 13

Η παράσταση είχε επιλεγεί από το Σύλλογο διδασκόντων του σχολείου μας στα πλαίσια των σχολικών μας δραστηριοτήτων που σχετίζονται με τα ζώα και η παράσταση ανταποκρίθηκε πλήρως στις προσδοκίες μας.

KERAS 4

KERAS 5

Οι μαθητές μας δεν κουράστηκαν και την παρακολούθησαν με πολλή προσοχή και ευχαρίστηση.

Το έργο εξυμνεί τη φιλία, την  ομαδικότητα, το σεβασμό και την αγάπη στο φυσικό περιβάλλον και θίγει ελαφρώς θέματα υγιεινής διατροφής και του κινδύνου προσκόλλησης  σε ηλεκτρονικά παιχνίδια.

KERAS 6

KERAS 7

Η υπόθεση εκτυλίσσεται σ' ένα όμορφο και γαλήνιο δάσος, όπου ζει μια παράξενη συντροφιά: η  Κερασούλα, το μικρό καλοσυνάτο κερασάκι, ο Κοκόρ, ο αρχηγός του κοτετσιού, ο κόκορας του δάσους, η Κοτρίν η επιστάτρια του μεγάλου κοτετσιού,  η σοφή δεσποινίδα Κουκού, η έξυπνη και συμπονετική κουκουβάγια που δίνει λύσεις σε όλα τα προβλήματα του δάσους, ο γενναίος Λαγουδέλης με την ευαίσθητη καρδιά. Μαζί τους όμως ζει και ο Αγκάθας, προσκολλημένος στο ipad του, αγνοεί βασικούς κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς και δημιουργεί προβλήματα στην όμορφη παρέα. Καταλήγει να μείνει μόνος και απομονωμένος από τους άλλους. Συνειδητοποιώντας με τη βοήθεια της Κερασούλας ότι ό ίδιος είναι υπεύθυνος για τη μοναξιά του, αποφασίζει να αλλάξει και ψάχνει την ευκαιρία να αποδείξει ότι μπορεί να γίνει κι αυτός καλός φίλος Την ευκαιρία του τη δίνει η εμφάνιση ενός ξυλοκόπου στο δάσος. Εκεί ο Αγκάθας οδηγεί στη λύση του προβλήματος. Η φύση αποδεικνύεται ισχυρότερη του πλεονέκτη και άπληστου ανθρώπου.  Πρόκειται για ένα έργο αφιερωμένο στο δάσος, στα ζώα και τα φυτά του, και σε όλα εκείνα τα συναισθήματα που ξυπνά η επαφή με τη φύση.

KERAS 8

KERAS 10

KERAS 11

Το έργο, απλό, μικρής διάρκειας, χωρίς εναλλαγή σκηνικών και έντονα φωτιστικά εφέ, με σύντομους διαλόγους, στη διάρκεια των οποίων επιδιώκεται η λεκτική συμμετοχή και η συναισθηματική εμπλοκή του θεατή, είναι κατάλληλο για μικρά παιδιά Νηπιαγωγείων, Παιδικών Σταθμών και των μικρών τάξεων του Δημοτικού, καθώς και Ειδικών Σχολείων. Βοηθάει στη συγκέντρωση της προσοχής των μαθητών και τους προκαλεί θετικά συναισθήματα, με την επίλυση προβλημάτων, γύρω από τα οποία δομείται η πλοκή του έργου.

Το θέατρο από την αρχαιότητα λειτουργεί ως παιδαγωγικό και ψυχαγωγικό μέσο. Διαπαιδαγωγεί και συμβάλει στη διαμόρφωση ηθικής και πολιτικής συνείδησης. Η επιλογή των κατάλληλων παραστάσεων αποτελεί πάντα αντικείμενο συζήτησης και προβληματισμού μεταξύ των μελών του Συλλόγου Διδασκόντων του Σχολείου μας.