Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Πριν δύο χρόνια (σχολ. έτος 2013-14), με πρωτοβουλία της αναπληρώτριας γυμνάστριας που είχαμε τότε στο σχολείο μας, της κας Γραμμένου Αγγελικής, διοργανώσαμε στο κλειστό Γυμναστήριο Περάματος,  παραολυμπιακή ημέρα αθλητισμού, με υλικό που είχε δανειστεί η ίδια. Φέτος τα παιδιά εξέφρασαν την επιθυμία να επαναλάβουμε τις αθλητικές δράσεις που είχαμε κάνει τότε. Μεσω της κα Γραμμένου επικοινωνήσαμε με την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία ατόμων με αναπηρία  και με τη δική της μεσολάβηση, παραχωρήθηκε στο σχολείο μας, στα μέσα Ιανουαρίου 2016, μπάλα goalball και δανειστήκαμε, μέχρι τον Ιούνιο του 2016, όλο το σετ Boccia. Η χαρά μας και η ευγνωμοσύνη μας απερίγραπτη. Στο πλαίσιο του προγράμματος ?Στον τροχό της επικοινωνίας, παίζω με φράσεις και κανόνες συμπεριφοράς?, σκεφτήκαμε να εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας τόσο στην κα Γραμμένου όσο και στην Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία ατόμων με αναπηρία και επειδή δεν μπορούμε όλοι να γράψουμε τη λέξη ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και μερικοί ούτε να την πούμε, χρησιμοποιήσαμε τη γλώσσα που γνωρίζουν και καταλαβαίνουν όλοι, τη γλώσσα της τέχνης. Αποφασίσαμε να φτιάξουμε μια κάρτα για τη γυμνάστριά μας, που τη θυμόμαστε με πολλή αγάπη, και ένα ευχαριστήριο έργο για την Ομοσπονδία, που θα το πηγαίναμε εμείς οι ίδιοι.

Τα χέρια των παιδιών μας με τη βοήθεια όλων των μελών του προσωπικού, κάνουν θαύματα.

Η κάρτα για την κυρία Αγγελική

DSC02064aDSC02084a

Το έργο για την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία ατόμων με αναπηρία

DSC02065a DSC02082a

DSC02083a DSC02081a

DSC02088a  DSC02094a

Η επίσκεψη στον ΟΑΚΑ, πραγματοποιήθηκε με τη βοήθεια του ταξιδιωτικού γραφείου του κ. Κωνσταντίνου Αλεξόπουλου, που έχει αναλάβει τη μετακίνηση των μαθητών μας από και προς το σχολείο, και τον ευχαριστούμε θερμά για την εξυπηρέτηση αυτή. Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τους μαθητές μας να δουν όλο αυτό τον αθλητικό χώρο, με το ιδιαίτερο στέγαστρο, τα γήπεδα διαφόρων τύπων και το κολυμβητήριο. Στον ΟΑΚΑ, από τα μέλη της Γραμματείας της Εθνική Αθλητικής Ομοσπονδίας ατόμων με αναπηρία, μας έγινε θερμή υποδοχή.

DSC02243aDSC02242a

DSC02231aDSC02239aDSC02240a

Ευχαριστούμε από καρδιάς όλους όσους συνέβαλαν στο να γνωρίσουμε τα παραολυμπιακά αθλήματα Boccia και Goalball. Προς το παρόν εξασκούμαστε στο χώρο του σχολείου, αλλά σχεδιάζουμε με τη λήξη του σχολικού έτους να τα κάνουμε ευρύτερα γνωστά σε σχολεία του Περάματος.