Επ’ ευκαιρίας της γιορτής του Αγίου Στυλιανού που γιόρταζαν δύο μαθητές του σχολείου μας και η δασκάλα μας κα Στέλλα, αποφασίσαμε να το γιορτάσουμε φτιάχνοντας ένα γλυκό με πολλή σοκολάτα. Σκεφτήκαμε λοιπόν: « τι καλύτερο από κέικ μπράουνις (brownies);»

Παρασκευή 23/11/2017: Η κυρία Φιλιώ μάς έγραψε τη συνταγή.

Οι μαθητές της Μέσης και Ανώτερης βαθμίδας, συνεργαζόμενοι, την έγραψαν στον υπολογιστή χρησιμοποιώντας κειμενογράφο.

DSC01245aDSC01247a

Brownies Κέικ

ΥΛΙΚΑ

• 1400 Γραμμάρια σοκολάτας
  • 6 αυγά σε θερμοκρασία δωματίου
  • 180 γραμμάρια αλεύρι για όλες τις χρήσεις
  • 4 κουταλιές βούτυρο λιωμένο

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

• Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180ο C.
  • Λιώνουμε την σοκολάτα και παίρνουμε τα 1000 γραμμάρια και τα ανακατεύουμε σε ένα μπολ μαζί με τα αυγά
  • Κοσκινίζουμε το αλεύρι και το ρίχνουμε στο μπολ. Ανακατεύουμε καλά
  • Στο ταψί βάζουμε μια βουτυρωμένη λαδόκολλα και ρίχνουμε το μείγμα
  • Ψήνουμε για 30 λεπτά
  • Αφού ψηθεί ρίχνουμε από πάνω την υπόλοιπη σοκολάτα και την αφήνουμε για 10 λεπτά
  • Σερβίρουμε.

Στο πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας της Β΄ τάξης μάθαμε πόσο σημαντικές είναι οι λίστες για να πάμε ένα ταξίδι ή για να ψωνίσουμε στο σουπερμάρκετ.

Φτιάξαμε λοιπόν μια λίστα με τα υλικά που χρειαζόμασταν για το γλυκό και πήγαμε στο σουπερμάρκετ. Τηρήσαμε μια βασική αρχή του σωστού καταναλωτή: «Δεν αγοράσαμε τίποτα άλλο εκτός από ό,τι ήταν γραμμένο στη λίστα με τα ψώνια.»

Επιστρέφοντας σχολείο, πήραμε αφορμή από τα ψώνια και κάναμε μαθηματικά . Το κόστος των προϊόντων που αγοράσαμε ήταν 11,75 ευρώ. Δώσαμε 20 ευρώ. Πόσα ρέστα πήραμε; Αφαίρεση δεκαδικού από ακέραιο. Χρειαζόμαστε, βέβαια, ακόμα πολλή εξάσκηση για αν το εμπεδώσουμε.

Τακτοποιούμε τα πράγματα από το σουπερμάρκετ, καθετί στη θέση του, άλλα στο ντουλάπι, άλλα στο ψυγείο και περιμένουμε με ανυπομονησία τη Δευτέρα για να φτιάξουμε το γλυκό.

Δευτέρα 27/11/2017. Πλένουμε χέρια, και ξεκινάμε τη ζαχαροπλαστική, διαβάζοντας τη συνταγή που είχαν γράψει οι μαθητές, από το διαδραστικό πίνακα της τάξης. . Οι εικόνες μιλούν από μόνες τους...

DSC01323DSC01322aDSC01325aDSC01326aDSC01338a

DSC01328aDSC01333a

Το γλυκό μας έτοιμο. Το βάζουμε στο ταψί. Στο μεταξύ έχουμε προθερμάνει το φούρνο στους 180ο C.

Βάλαμε το γλυκό στο φούρνο και μύρισε όλο το σχολείο. Περιμέναμε με ανυπομονησία να δοκιμάσουμε... Ήταν νοστιμότατο!!! Γεια στα χέρια σας παιδιά! Και του χρόνου..

Στέλιο Κ., Στέλιο Φ. και  Στέλλα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!