Σήμερα κάναμε μια ξεχωριστή εκδρομή. Επισκεφθήκαμε, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας zoom (https://zoom.us/j/2228593062?pwd=b2RUY0pka0JwRkVWNXF1MXIraEgvZz09), με ξεναγό την κα Μικαέλα Μαυράκη, το καταφύγιο στην περιοχή του Κουβαρά που λειτουργεί για τη διάσωση ζώων από το 2011. Ξεναγηθήκαμε σε όλους τους χώρους του καταφυγίου και είδαμε τον εξοπλισμό που διατίθεται στο χώρο αυτό για τη φροντίδα και προστασία των γατών (ονυχοδρόμια, τροχό,παιχνίδια...).

040503060102

Το πρόγραμμα το ξεκινήσαμε το Νοέμβριο, στο πλαίσιο ευαισθητοποίησης των μαθητών για τα αδέσποτα ζώα. Κάποιοι μαθητές αναφέρουν συχνά τις δικές τους εμπειρίες με κατοικίδια ζώα που έχουν στο σπίτι και εκφράζονται με πολύ ενθουσιασμό . Στις αρχές Δεκεμβρίου είχαμε δει με τους μαθητές τα βίντεο με τον σουπερήρωα Γιώργο και είχαμε συζητήσει για τις ανάγκες των ζώων.
Σε λίγες μέρες, εθελοντές του καταφυγίου θα επισκεφθούν το σχολείο μας και θα κάνουμε μαζί εκπαιδευτικές δραστηριότητες. Περιμένουμε με ανυπομονησία τη μέρα αυτή.
Στην ιστοσελίδα της οργάνωσης, μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες για τα εκπαιδευτικά τους προγράμματα.