5 Οκτωβρίου-Ημέρα εκπαιδευτικών σήμερα! Ευκαιρία να το γιορτάσουμε με κάτι διαφορετικό!

Στο σχολείο ήρθαν από το Δήμο Περάματος αρκετά καφάσια με ροδάκινα. Πήραν οι μαθητές στα σπίτια τους, φάγαμε αρκετά στο πρωινό που παίρνουμε στο σχολείο, περίσσεψαν κιόλας.

DSC00198

Ευκαιρία να ασχοληθούμε με τη ζαχαροπλαστική. Αμέσως πέφτει η ιδέα: "Μαρμελάδα κουτουρού", ούτε ζυγαριά , ούτε συνταγή, με το μάτι και ό,τι βγει. Ταιριάζει με τη ζωή του εκπαιδευτικού, γλυκιά και ...απρογραμμάτιστη. Όσο προγραμματισμένη κι αν είναι η διδασκαλία, τα παιδιά είναι πάντα γεμάτα εκπλήξεις και οφείλουμε να σεβόμαστε τους ρυθμούς τουςΕκπαιδευτικός σημαίνει φαντασία, επινοητικότητα, κέφι.

Ειδοποιήσαμε την πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων να μας φέρει ζάχαρη και ...πέσαμε όλοι με τα μούτρα στη δουλειά.

-Πλύναμε και καθαρίσαμε τα ροδάκινα.

DSC00197

-Τα κόψαμε σε μικρά κομμάτια.

DSC00194DSC00204DSC00195DSC00200

-Τα βάλαμε σε μια κατσαρόλα με 1,5 κιλό ζάχαρη αρχικά. Έπειτα προσθέσαμε, ενώ έβραζε, άλλο 1,5 κιλό.... για να ετοιμαστεί πιο γρήγορα (Θεωρίες εκπαιδευτικών).

DSC00202DSC00206DSC00207

-Βάλαμε την κατσαρόλα στο μάτι της κουζίνας και ανακατεύαμε συνεχώς για να βράσει. Ανακάτεψαν σχεδόν όλοι.

DSC00210DSC00212DSC00214

Άρχισαν να πέφτουν ιδέες. Ο καθένας έλεγε τα δικά του. «Η μαμά μου βάζει και λεμόνι». «Η δική μου αρμπαρόριζα». «Η δική μου κανέλα».

Εμείς δε βάλαμε τίποτα, γιατί δεν είχαμε τίποτα. Δικαιολογημένα λοιπόν τη βαφτίσαμε «κουτουρού».

Το σχολείο γέμισε μυρωδιά. Σκεφτήκαμε να το εκμεταλλευτούμε και εκπαιδευτικά. Ζητήσαμε από ένα μαθητή, που τώρα μαθαίνει να γράφει, να γράψει τι κάναμε για να μας βοηθήσει να κάνουμε ανάρτηση στην ιστοσελίδα του σχολείου. "Το τερπνόν μετά του ωφελίμου".

DSC00217

....και νομίζουμε ότι τα πήγε θαυμάσια και μας βοήθησε πολύ. Μπράβο στο Χρήστο.

Αύριο θα βάλουμε τη μαρμελάδα στα βάζα. Δε νομίζουμε να μείνει για πολύ? Φαίνεται και? είναι πεντανόστιμη.

6 Οκτωβρίου 2017. Απολαμβάνουμε τα έργα των χειρών μας. Παίρνουμε πρωινό με μαρμελάδα ροδάκινο. Γεμίσαμε και 2 βάζα.

marmelada1amarmelada2amarmelada4a