Πριν μερικές μέρες μας επισκέφθηκε στο σχολείο η γλύπτρια, κα Βούλα Καρνάκη και μας πρότεινε να συνεχίσουμε τη συνεργασία που είχαμε μαζί της πριν μερικά χρόνια. Το 2012-14 πηγαίναμε σε χώρο που μας διέθετε ο Δήμος Περάματος. Αυτή τη φορά μας πρότεινε  το προσωπικό της εργαστήρι, στην οδό Αγίου Νικολάου 27, τελείως δωρεάν  για τους μαθητές μας, δύο φορές το μήνα (μία φορά το δεκαπενθήμερο), ημέρα Παρασκευή.

Η κεραμική τέχνη, είναι το αρχαιότερο ίσως επάγγελμα στον κόσμο. Ως πρωτόγονη τέχνη συνδέεται με την πολιτισμική εξέλιξη του ανθρώπου. Ο πηλός, το μοναδικό υλικό και η φωτιά, το βασικό στοιχείο, χρησιμοποιήθηκαν μαζί για να δώσουν τις πρώτες μορφές αντικειμένων καθημερινής χρήσης. Ο άνθρωπος αγαπούσε πάντα την ενασχόληση με την άμορφη μάζα του πηλού, γιατί μπορούσε εύκολα να του δώσει σχήμα και να το μετατρέψει σε μέσο έκφρασης.

Στα παιδιά λειτουργεί εργοθεραπευτικά και ψυχοθεραπευτικά. Γι? αυτό και βλέπουμε συχνά τα μικρά παιδιά να ασχολούνται με τα χώματα και την άμμο και να το χαίρονται περισσότερο από ένα ακριβό παιχνίδι.

Το προσωπικό ενθουσιάστηκε από την πρόταση. Καθότι δεν έχουμε εργοθεραπευτή, το δικαιολογήσαμε στο ωρολόγιο πρόγραμμά μας ως εργοθεραπεία. Η πρώτη επίσκεψη πραγματοποιήθηκε σήμερα 6 Οκτωβρίου 2017, στις 11 το πρωί με το λεωφορείο που μας παραχωρεί το Γ.Ε.Ν. (τους ευχαριστούμε πολύ).  Η κυρία Καρνάκη μας υποδέχτηκε στο χώρο της, γεμάτη αγάπη για τους μαθητές μας.

Το εργαστήρι της είναι ένας χώρος που σε ταξιδεύει στην τέχνη και στον χρόνο. Έργα τέχνης, πινέλια, μπογιές,κόλλες, χρώματα, αντικείμενα παλαιότερων εποχών (ένας καλόγηρος, ένα ράδιο της δεκαετίας του ?30-?40?), πίνακες με γνωμικά, παλιά αντικείμενα με νέα χρήση?. σου δημιουργούν την επιθυμία να εξερευνήσεις το χώρο, να παρατηρήσεις το καθετί, να ανακαλύψεις την ιστορία του κάθε αντικειμένου.

DSC00229aDSC00231aDSC00232aDSC00241a

Τα παιδιά της ανώτερης και μέσης  βαθμίδας είχαν μια ιδιαίτερη  περιέργεια για το καθετί που έβλεπαν και δε σταματούσαν να ρωτούν. Κι εκείνη ανταποκρινόταν σε κάθε τους ερώτηση.  Τους μίλησε για τα είδη του πηλού (μαλακό, σκληρό), για το είδος της κόλλας που χρησιμοποιούμε στην κεραμική, για τα αντικείμενα  που μπορούμε να κατασκευάσουμε.

Όταν οι ερωτήσεις κόπασαν, ξεκινήσαμε τη δημιουργία. Μας πρότεινε να ξεκινήσουμε με καράβια. Μας βοήθησε και κάθε παιδί απόκτησε ένα πήλινο καράβι που έπρεπε να διακοσμήσει.

Με τη βοήθεια της γλύπτριας και του προσωπικού, κάθε παιδί διακόσμησε το καράβι του. Τα αφήσαμε να στεγνώσουν και σε κάποια επόμενη συνάντηση θα τα βάψουμε.

DSC00230aDSC00228aDSC00237aDSC00240aDSC00245aDSC00246aDSC00249aDSC00252aDSC00253aDSC00257a

Περάσαμε πολύ όμορφα και περιμένουμε με ανυπομονησία την επόμενη επίσκεψη στο εργαστήρι κεραμικής.