Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2015

Θυμηθήκαμε έγκαιρα ότι στις 17 Σεπτεμβρίου κάθε χρόνο γιορτάζει η κυρία Σοφία, η Νηπιαγωγός του 9ου Νηπιαγωγείου Περάματος, με το οποίο συνεργαζόμαστε σε τακτική βάση, τόσο στα προγράμματα καινοτόμων δράσεων, όσο και σε προγράμματα αθλητισμού και ενδοσχολικών δραστηριοτήτων (θέατρο σκιών, σχολικές γιορτές κ.ά.). Γιορτάζει επίσης η κυρία Σοφία που έχει το Κυλικείο του 1ου Δ.Σ. Περάματος, με το οποίο συστεγαζόμαστε.

Πρέπει να ετοιμάσουμε λοιπόν τις ευχητήριες κάρτες από την προηγούμενη μέρα, για αν πούμε έγκαιρα τα Χρόνια Πολλά. Μη μας βρει το κέρασμα απροετοίμαστους.

Η κυρία Αργυρώ με την τάξη της, συζητάει ιδέες. Τελικά τα μπαλόνια, που διακοσμούν τους τοίχους του σχολείου μας, μάς δίνουν την έμπνευση. Κάρτες σε σχήμα μπαλονιού... Και να η ευκαιρία για να μάθουμε να γράφουμε κάρτες και να διατυπώνουμε ευχές...

IMG 20150917 091454a IMG 20150917 095932a

Με την ευκαιρία κάνουμε ολιγόλεπτη αναφορά και στην Αγία Σοφία και τις 3 κόρες της: την Πίστη, την Ελπίδα και την Αγάπη

Πέμπτη 17 Σεπτεμβρίου, ώρα: 8:30

Με τις κάρτες στα χέρια και χαμογελαστά πρόσωπα, πηγαίνουμε να ευχηθούμε στις Σοφίες. Τους ευχόμαστε Χρόνια Πολλά και τις ευχαριστούμε για τα όμορφα κεράσματα που μας πρόσφεραν

Χρόνια Πολλά σε όσες Σοφίες γιορτάζουν και σε όσες τυγχάνει να έχουν τα ονόματα Πίστη, Ελπίδα, Αγάπη.